GeriGündem Çevreyi kirletip şenlik düzenlenmez
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çevreyi kirletip şenlik düzenlenmez

Çevreyi kirletip şenlik düzenlenmez
refid:3908206 ilişkili resim dosyası

AB sürecinde önemi giderek artan Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) yatırımlarının zaman geçmeden Türk firmaları tarafından da gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayan KSS Derneği Başkanı Serdar Dinler, "Çevreyi kirletip festival düzenlemekle olmaz" dedi.

TÜRKİYE YABANCI

AB Komisyonu’nun "şirketlerin daha iyi bir çevre ve toplum için gönüllü olarak katkıda bulunması" olarak tanımladığı KSS yatırımları Avrupa’da her geçen gün artarken, Türkiye’deki özel sektör firmaları henüz bu kavrama yabancı. Dinler, "Bir şirketin, Kocaeli’de üretim yaparken çevreyi kirletip, Urfa’daki arkeolojik kazıya 1 milyon dolar vermesi kabul edilemez" dedi.

Şirketlere "para kazanma" hedefinin yanında, "çevreye ve topluma karşı sorumluluk" misyonunu da yükleyen KSS’nin bir tür "modern zaman ahiliği" olduğunu belirten Dinler, sosyal sorumluluğunu yerine getirmeyen şirketlerin müzakere sürecinde büyük zorluklarla karşılaşacağını belirtti. Dinler, Türkiye’ye daha çok yabancı sermaye gelmesini bekleyenlere ve Avrupa’ya daha çok mal ihraç etmek isteyen firmalara şöyle seslendi:

İŞBİRLİĞİ YAPMAZLAR

"AB müzakereleri sürecinde özel sektör firmaları sosyal sorumluluk yatırımlarını artırmak zorunda. AB şirketlerinin hiç biri çevreyi kirleten ve bunun için hiç bir önlem almayan Türk firması ile işbirliği yapmak istemez, çünkü sivil toplum grupları kanalıyla tüm Avrupa’ya karşı itibar kaybetme riskini göze alamaz."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle