Gündem Haberleri

  Çevreye zarar veren gemilere Boğaz yasak

  Hürriyet Haber
  10.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye, karasularında meydana gelen tanker kazalarının neden olduğu çevre kirliliği de dahil, her türlü zararı tazmin edebilmek için harekete geçti. Türkiye, 100'den fazla ülkenin imzasının bulunduğu, ‘Sivil Sorumluluk Sözleşmesi’ne taraf olma sürecini başlattı. Bu sürecin, 1 Eylül'de yapılan Bakanlar Kurulu'nda alınan karar gereği başlatıldığı öğrenildi. TBMM'nin ekim ayında açılmasından hemen sonra da yasal düzenleme yapılacak. Türk karasularından yılda 60 bin geminin geçmesini ve bu rakam içinde petrol taşıyan tanker oranının yüzde 15'i bulmasını dikkate alan uzmanlar, Türkiye'nin dünyada denizyolu taşımacılığında en fazla risk alan ülke olduğunu belirttiler.

  Türkiye, bu sözleşmeyle İstanbul ve Çanakkale boğazlarını koruma altına almayı hedeflerken, sözleşmenin ‘Bakü-Ceyhan Boru Hattı’ için bir diretme olarak değerlendirilemeyeceği belirtildi. Boğazlar'dan en fazla tanker geçiren ülkelerin başında gelen Rusya ve Yunanistan'ın da sözleşmede imzalarının bulunmasına dikkat çeken Dışişleri çevreleri, sözleşmenin sadece kazalar için değil, aynı zamanda atık bırakarak çevreyi kirleten gemi ve tankerler için de geçerli olacağını belirttiler. Sözleşmeye imza koymuş ülke gemilerinin bundan böyle Türk karasularından geçerken özellikle çevre koruması açısından daha özenli olmaları gerektiğini belirten üst düzey bir Dışişleri yetkilisi, ‘‘Uluslararası hukuka göre, sözleşmeye imza koymamış bir ülkenin gemisi Türk karasularına seyretmemeli’’ dedi.

  185 MİLYON DOLAR TAZMİNAT

  Sözleşme gereği, Türk makamları istedikleri zaman Türk karasularında seyreden gemileri, ‘Çevre korumasına özen gösterip, göstermedikleri ve gerekli evrakları yanlarında bulundurup bulundurmakları’ konularında denetleyebilecek. Türk karasularında kaza yapıp çevreye zarar verecek tankerlerden istenebilecek tazminat tavanı 185 milyon doları buluyor. Sözleşme 2 bin tondan büyük gemileri kapsayacak. 2 bin tonluk geminin kaza yapıp, çevreye zarar vermesi halinde istenecek tazminat miktarı 4 milyon dolar olacak. 2 bin tondan fazla gemiler için alınacak tazminat miktarı, ton başına 600 dolar eklenerek hesaplanacak. Sözleşmeye taraf olan ülkelerin oluşturduğu fona, Türkiye de her yıl düzenli bir miktar para yatıracak.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı