Gündem Haberleri

  Çevrecilerin basın toplantısında ‘tetikçi’ gerginliği

  Ahmet ERTAN/EDREMİT (Balıkesir), (DHA)
  24.05.2008 - 17:23 | Son Güncelleme:

  BALIKESİR'in Edremit İlçesi'nde, Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği (GÜMÇED) Edremit Körfezi Şubesi Başkanı Mehmet Akif Öznal'ın bir basın organında ve internet sitelerinde kendini hedef alan yayınlara yanıt vermek için düzenlediği toplantıda gerginlik yaşandı. Öznal'ın ‘tetikçi’ dediği Levent Mercan, toplantıda iddialara tepki gösterince salondan çıkarıldı.

  Güre Beldesi'ndeki Afrodit Termal Otel'de düzenlenen toplantıda konuşan GÜMÇED Edremit Körfezi Şubesi Başkanı Mehmet Akif Öznal, Koza Madencilik A.Ş.'nin çevreci etkinlikleri nedeniyle bazı insanları kullanarak karalamaya yönelik çaba içine girdiklerini belirtti. Öznal, şunları söyledi:

  “Daha geçen yıl Dikili'de çevre panelini basıp, zorbalık sergileyenler, Küçükdere- Büyükdere'de halkı kandırmak için sosyal rüşvetler, yol, köy konağı yapma, makam araçları almak gibi yöntemleri uygulayanlar şimdi de, GÜMÇED Başkanı Mimar Mehmet Akif Öznal'a ve onun üzerinden mücadelemize saldırıya geçti. Belediye başkanlarımıza da saldırıyorlar. Bu saldırıları da yine kendilerine yakışan yöntemlerle, doğrudan değil aracı, amiyane tabirle tetikçi kullanarak yapıyorlar. Son dönemde LDP Edremit İlçe Başkanı unvanı ile ortaya çıkan Levent Mercan isimli şahıs, saldırılarını, internetteki bazı haber siteleri üzerinden ve Koza'nın yayın organı Bugün Gazetesi'nden yapmaktadır. Mimar olarak yaptığım çalışmaları çarpıtarak, şahsımı hedef alan karalamaların Koza eli ile yapıldığını kanıtlamak ve bunların iğrenç iftiralar olduğunu ortaya koymak için bu basın toplantısını yapıyorum. Kendimizi savunmaya ihtiyacımız yok. Geçmişimizde tek leke yok. Çevre için tek çabası olmayan, adı sanı duyulmamış insanların tetikçilik yaparak bizlere saldırmasını yanıtsız bırakmamalıyız. Asıl yanıtı yüce Türk adaleti önünde Koza ve Levent Mercan'dan hesap sorarak vereceğiz.”

  Koza Altın'ın bazı kişi ve kuruluşlara tanıtım dosyaları verdiğini, bu dosyalarda, bazı belediyelerimizi ve kendisini hedef gösteren bazı fotoğraflar yer aldığını savunan Öznal, “Zeytinlik alanlardaki yapılaşma, benim adım görünen inşaat tabelalarını gösteren fotoğaflar, Levent Mercan eliyle çarpıtılarak servis edilmiş ve iftiralar atılmıştır. Bunların bir kısmının benimle ilgisi yok. Sizlere fotoğrafları karşılaştırmalı olarak gösteriyorum. Bu arkadaşımız, Koza'nın tetikçiliğini yapmaktadır” dedi.

  O sırada salonda bulunan Liberal Demokrat Parti (LDP) Edremit İlçe Başkanı olduğu belirtilen Levent Mercan, oturduğu yerden Öznal'a “Söylediklerim doğru değil mi? Ağaç katliamı yapmıyor musunuz” diye laf atınca gerginlik yaşandı. GÜMÇED Başkanı Öznal, sözlerine devam etmek isterken, “Avrupa'dan besleniyorsunuz. Yalan mı” diyen Mercan, Güre Belediye Başkanı CHP'li Kamil Saka tarafından “Efendi ol, provokasyon yapma. Sakince otur” uyarısını da dinlemedi. Laf atmaya devam eden Mercan, salonda bulunanlar tarafından “terbiyesiz” ve “yuh” sesleri arasında dışarıya çıkarıldı. Öznal, salonda bulunanlara “Toplantı provoke edilmek isteniyor. Biz provokasyonlara gelmeyeceğiz” uyarısı yaptı. Öznal, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Ben yurttaşların yasal yapı yapma haklarının gereği olarak mimarı projeler yapan bir mimarım. Birçok meslektaşım gibi bu onurlu mesleği yasal sınırlar içinde ve hatta kamu menfaatlerini önde tutarak yapmaktayım. Biz mimarlar kendi yaşam alanımızı daraltmak pahasına imar genişlemelerine yoğunlukla karşı çıkarız. Buna rağmen fotoğraflar çarpıtılarak çevreci değil, çevre düşmanı olarak gösterildim. Yasal haklarım elbette saklı. Alacağım tazminatları da yine maden talancılarına karşı mücadelemizde kullanacağım. Bu saldırıları yapanlar GÜMÇED'in ve onun başkanının 15 yıldır verdikleri mücadeleye baksınlar. Asos yolunu durdurarak 100 binlerce zeytin ağacını kurtarırken, körfezin her türlü çevre sorununa daima duyarlılık gösterirken ortalıkta görünmeyenler ve çıkarları için doğayı katletmekten çekinmeyenlerin bize söyleyecek sözleri yok. Belediye başkanlarımıza saldırıları da kınıyorum. Ayrıca yine bazı başkanların katıldığı Midilli'deki etkinlikle ilgili yaptıkları eleştirilerde ilkel bir şekilde Yunan düşmanlığı sergilemelerini ayrıca kınıyorum. Mücadeleye devam edeceğim. Bu uğurda gerekirse yaşamımı vermeye de hazırım.”

  ÖZNAL HAKKINDA İDDİALAR

  Gazete ve bazı internet sitelerinde çıkan haberlerde GÜMÇED Başkanı Akif Öznal'ın mimar olduğu, yaşadığı Altınoluk'ta birçok projeye imza attığı, büyük zeytinlik alanların yok olmasına yol açtığı iddia edilmişti. Öznal'ın, çevre örgütü kimliğiyle Avrupa Birliği fonlarından destek aldığı öne sürülmüştü. Aynı haberlerde Midilli halkının, altın madeninin Midilli sularını da kirleteceği endişelerini aktaran körfezli bazı belediye başkanları da eleştirilmişti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı