Gündem Haberleri

  Çevrecilerden tanker protestosu

  Hürriyet Haber
  29.11.2001 - 16:43 | Son Güncelleme:

  Doğa ile Barış Derneği üyesi bir grup çevreci, Türk boğazlarından yapılan tankerlerle tehlikeli madde taşımacılığının önüne geçilmesi için, Uluslararası Bağımsız Tanker Sahipleri Birliği`nin (INTERTANKO) toplantısı öncesi eylem yaptı.

  Çırağan Oteli`nde toplantının yapılacağı salonun önüne ellerinde daha önce İstanbul Boğazı`nda kaza yapan tankerlerin fotoğraflarını taşıyan ve İngilizce 'Türk Boğazları Petrol Boru Hattı Değildir' yazılı pankart açan çevreciler, birlik yetkilileriyle görüşmek istedi.

  INTERTANKO Başkanı Lars Carlsson ve İdari Direktör Peter W. Swift ile görüşen Doğa ile Barış Derneği üyesi Fahri Türkyılmaz, başta Türk boğazları olmak üzere Karadeniz havzasının, tehlikeli madde taşıyan tankerler nedeniyle  büyük bir tehdit altında olduğunu söyledi.

  Türkyılmaz, Novorossiisk`ten tankerlerle alınacak Kazak pertrollerinin, boğazlardan taşınan petrolü 80 milyon ton artıracağınıve bunun boğazların güvenliğini önemli ölçüde riske sokacağını kaydederek, Türk boğazlarında ve Karadeniz`de daha az tanker istediklerini söyledi.

  Boğazlardaki trafiğin artmasının, 11 Eylül saldırılarının ardındandaha fazla önem kazandığını ifade eden Türkyılmaz, tankerlerle yapılabilecek terörist saldırılara karşı tedbir alınması gerektiğini belirtti.

  INTERTANKO İdari Direktörü Swift de, dünyadaki tanker sahiplerininüye olduğu bir birlik olduklarını belirterek, bunun dışında bazı bankaların, sigorta şirketlerinin, çevreci sivil toplum örgütlerinin de dolaylı olarak üyeleri olduğunu söyledi.

  "Daha temiz denizler ve daha güvenli gemiler için çalışıyoruz" diyen Swift, çevrecilerin endişelerini anladıklarını ifade ederek, "Tehlike sadece bu bölgede değil, her yerde, her darboğazda, her denizde var. Biz bunların azaltılması için çalışıyoruz. Kazalar olmasın diye nasıl çalışabiliriz, neler geliştirebiliriz diye çaba veriyoruz" dedi.

  Çevrecilerin isteklerini anlattığı Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Erol Yücel de, "Bizler de Boğazlar`dan daha fazla tanker geçmesini istemiyoruz. Daha güvenli geçiş istiyoruz" diye konuştu.  Deniztemiz Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Dağcı da, INTERTANKO Toplantısı`nın Türkiye`de yapılmasının önemine işaret ederek, "Boğazlar`dan tanker geçişleri nasıl olacak, güvenli geçiş nasıl sağlanacak, bu konularla ilgili Türkiye`nin önerileri bu toplantı sayesinde dünyaya anlatılacak" dedi.

  Çevreciler, toplantının başlamasının ardından Çırağan Oteli`nden ayrıldılar.  Toplantıya, Türkiye`den Deniz Ticaret Odası, Deniztemiz Derneği, Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile armatörler katıldı.     

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı