Gündem Haberleri

  Çevre duyarlılarına sevgim var

  Ümit ÇETİN / TUNUS
  07.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan araç yakmanın, otobüs duraklarını yıkmanın çevre duyarlılığı olmadığını belirterek, “Çevre duyarlılığı olanlara saygım var, sevgim var” dedi. Türkiye-Tunus arasında 21 anlaşmanın imzalandığı Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Toplantısı’nın ardından Tunus Başbakanı Ali Larayedh ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, Gezi protestolarıyla ilgili şunları söyledi:

  ÇEVRECİLİĞİN İFADESİ DEĞİL

  “Bu olaylara karışmış çevre duyarlılığı olan vatandaşlarımı tenzih ediyorum. Fakat bir şeyi ısrarla söylemeliyim. ‘Aşırı uçlar’ dedim, hatta hatta ‘Bunların içerisinde terör gruplarına karışmış olanlar var’ dedim. Nitekim daha önce ABD Elçiliği’ni basan malum terör örgütü mensupları da bu işin içinde. Gerek meydanlarda gerek sosyal medyada herşeyiyle yakalandılar. Kamunun, halkın bütün araç gereçlerini yakanlar, esnafın camını çerçevesini indirenler, otobüs duraklarını yakan yıkanlar tüm bunlar bir çevreye duyarlılığın ifadesi değildir. Benim çevreye duyarlılığı olanlara saygım var, sevgim var. Eğer Türkiye’de ‘Çevrecilik nedir’ diye sorulursa 10 sene içerisinde 2 milyar fidan diken bir iktidar var.

  AKM DEPREME DAYANIKLI DEĞİL

  Bizim Taksim’deki projemiz, tarih, kültür ve çevreyi biraraya getiren, İstanbul’umuza yakışır yayalaştırma projesi çerçevesinde büyükçe bir meydana kavuşturma projesidir. Bunu yaparken çevre, tarih ve kültür bilinciyle bunları biraraya getiriyoruz. Tüm bunları yaparken AKM (Atatürk Kültür Merkezi) ile ilgili yaptığım bir açıklama var. AKM’nin yıkılacağını söyledim. Yeni değil bu ifadem. Buraya da yanındaki, arkasındaki tüm boşlukları kapatmak suretiyle yeni bir opera binası yapacağımızı söyledim. Kaldı ki mevcut AKM binası zaten deprem açısından sıkıntılı bir bina. Ondan dolayı da uzun yıllar orası kullanılamıyordu. Bizler çevre ve şehir bilinciyle Taksim Meydanı’nı daha güzel hale getirebiliriz.

  CAMİ OLACAK’ DEDİLER

  Harbiye Kongre Merkezi’ni yaparken de o çevreler bize karşı çeşitli eylemlere girdiler. Hatta hatta Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’yla ilgili yıkım yapılırken ‘Burayı yıkacaklar yerine cami yapacaklar’ dediler. Biz de ‘Çok daha büyük modern bir tiyatro binası yapacağız’ dedik. Şimdi ne var orada? Muhsin Ertuğrul tiyatro merkezi daha büyük, farklı modern bir tiyatro kurduk. Bunların derdi, AK Parti iktidarı bu kadar güzel şeyleri yapıyor. Bunları AK Parti yapamaz dolayısıyla bunun önünü keselim.

  DİPLOMATİK DEĞİLLER

  (Gözaltına alınan 7 yabancının diplomatik pasaportu olduğu iddiası) Şu anda diplomatik pasaportu olduğu söylenenlerle alakalı olarak böyle bir şey söz konusu değil. Ama 7 yabancının olduğu doğru. Ankara’dan bilgi aldım, şu anda bunlardan 6’sı savcılıkta, biri gözaltında. Bunlar kimdir, nedir, nereden geldiler, oraya nasıl katıldılar, bunların hepsi incelenir. Bu hem güvenlik güçlerimizin hem de yargının görevidir. Yapılmakta olan da budur.

  YARIŞA SOKMANIN ANLAMI YOK

  (Taksim Platformu’nun açıklamaları) Konuyla ilgili Başbakan vekilim gerekli açıklamayı yaptı ve gerekli cevabı verdi. Bu konuda bizim söylediklerimiz bellidir. Ben bugüne kadar bu konuyla ilgili bir referandum ifadesini kullanmadım. Ama Bülent Bey’in ziyaretine gelenler çıktıklarında ‘Bu tür konular referanduma götürülemez’ gibi bir açıklama yaptılar. Bu tür şeyleri böyle bir yarışa sokmanın anlamı yok. Yani illa şunu alırsan bunu veririm, şunu verirsem şunu isterim gibi mantıkla devlet yönetemezsiniz.

  ÇEVRE SADECE AĞAÇ DEĞİLDİR

  Burada Topçu Kışlası var mı yok mu? Ben olmayan bir şeyi oraya yapmanın vaadini vermedim ki. Biz 1780 yılında oraya yapılmış olan Topçu Kışlası’nı, oradan sökülerek yerine yapılmış olan şu andaki uygulamayı tekrar aslına döndürüyoruz. Orada muhteşem bir eseri meydana çıkaralım diyoruz. Halbuki 2011 seçimleri öncesinde bunun vaadini İstanbul ile ilgili 7 çılgın proje açıklayıp animasyonlarla göstermiştim. O zamandan bu yana o projeyle ilgili bugüne kadar en ufak bir ifade kullanmayanlar, şimdi böyle bir şey gündeme getirdiler. Burada ne denli art niyetlerin olduğu ortadadır. Taksim’e aynı şekilde çevre duyarlılığı içinde, çünkü çevre sadece ağaç değildir, çevrede tarih, kültür vardır, bu bir bütündür. Ama çevre asfaltları, kilit taşlarını, kaldırımları sökmek değildir. Etrafı ateşe vermek değildir. Samimi vatandaşlarımızın arasına kimlerin karıştığı ortadadır. Bunlara karşı özellikle ben çevre bilincinde olan halkımı, vatandaşlarımı çevresine, ülkesine sahip olmaya davet ediyorum.

  ÖZÜR BEYANINI KULLANDIM

  (Bülent Arınç’ın özrü) Başbakan vekilinin yaptığı açıklama oradaki biber gazlarıyla ilgilidir. Pazar günü yaptığım ortak yayında zaten bu ifadeleri kullandım. Yani aşırı biber gazı kullanımından dolayı rahatsız olanlara yönelik bir özür beyanını orada ben de kullandım, bunu ifade ettim. Fakat bir gerçeği hep birlikte teyit etmemiz lazım. Dünyada gelişmiş ülkeler dahil olmak üzere biber gazı kullanılıyor. Hiçbir hak, hukuk dışı yollarla aranmaz. Eğer gösteri yapacaksanız yeri bellidir. İstediğim yerde toplantı yapar yakar, yıkarım demeye kimsenin hakkı yoktur.

  AZINLIĞIN TAHAKKÜMÜ OLMAZ

  Biz çoğunluğun azınlığa tahakkümüne karşıyız ancak azınlığın da çoğunluğa tahakkümünü hiç kabul etmeyiz. Bu gerçeği görmemiz gerekir. Şu anda yapılan da çoğunluğun hakkını korumak, İstanbulumuzun güzelliklerini korumak adınadır. Bu süreci de bu şekilde devam ettireceğiz.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı