Gündem Haberleri

  Çevre Bakanı: Doğalgaz sorunu çözülmezse hava kirliliği başlayabilir

  Hürriyet Haber
  07.01.2002 - 16:12 | Son Güncelleme:

  Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, doğalgaz probleminin çözülmesi gerektiğini, aksi takdirde kömür nedenli hava kirliliği sorunlarıyla karşılaşılacağını bildirdi.

  Fevzi Aytekin, doğalgaz konusunda yazılı bir açıklama yaptı. Sorunun çözümü için, bugün yapılan doğalgaz zirvesinde gereken duyarlılığın gösterileceğine inandığını belirten Aytekin şunları kaydetti:

  ‘‘Doğalgazın pahalı oluşu alternatif yakıtların kullanımına neden olacaktır. Kömür kullanımı ise bizi bir anda 1970’lerin kirli havalarına götürecek, bu kez olağanüstü bir hava kirliliği ile karşılaşmamıza neden olacak ve bu defa hava kirliliğinin yarattığı sorunları çözmek hiç de kolay olmayacaktır.

  Zaten kış soğuklarının dondurucu etkisinin yaşamı felç ettiği bu günlerde, vatandaş soğukta donarken kimse evinde rahat oturamaz.’’

  Doğalgazın pahalılığı karşısında ısınmak için alternatif yakıtların tercih edilmesinin normal olduğunu belirten Aytekin, ancak,bu yakıtlar nedeniyle atmosfere karışan zehirli gazların yağışlarla birlikte toprağa geri döndüğüne, havanın ve toprağın olağanüstü kirlilikle karşı karşıya kaldığına işaret etti.

  Çevrenin, duyarlı ve uzun vadeli, sürekli kazanım gerektiren bir yatırım istediğini ifade eden Aytekin, açıklamasında, ‘‘Bu nedenle çevre dostu doğalgazın daha ucuz ve kolay biçimde halka ulaştırılması çok önemli. Hükümetimizin bu çok boyutlu konuda halk için en uygun çözümü bulacağına inanıyorum’’ dedi. 

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı