GeriGündem Cevdet Selvi Baykal'la görüştü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  35
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cevdet Selvi Baykal'la görüştü

Cevdet Selvi Baykal'la görüştü
refid:14774954 ilişkili resim dosyası

CHP Genel Başkan Vekili Cevdet Selvi, “Genel Başkan, son derece dinamik, samimi ama içten bir kırgınlık inkar edilemez” dedi.

Selvi, 12.30 civarında geldiği Beysukent Angora Evleri'ndeki Deniz  Baykal'ın konutunda yaklaşık 2 saat kaldıktan sonra çıkışta gazetecilerin  sorularını cevaplandırdı.

Baykal'a nezaket ziyaretinde bulunduğunu belirten Selvi, “Sayın Genel  Başkanım ile yıllardır çalışıyorum. Böyle bir komplo karşısında hatta daha farklı  şeyler karşısında bu gibi durumlarda arkamı dönmem mümkün değildir. Kim ne  düşünürse düşünsün. Ben bugün olduğu gibi nezaket içerisinde hayatım boyunca  'Genel Başkanım' dediğim, partimin ve Türkiye'nin kurtuluşunu onda gördüğüm,  inandığım için her an gelip kendisini ziyaret ederim. Bundan da gurur duyarım”  diye konuştu.

Türkiye'nin aydınlık geleceğini Baykal ile gördüğünü ifade eden Selvi,  konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu komplonun çok yürek yakıcı olduğunu ben de içimde hissettim.  Zamanlamaya bakılırsa şimdiye kadar CHP'nin ve Genel Başkan'ın üzerinde oynanan  oyunlara bakılırsa, bu komplodan başkası onu yıkamadı, üzemedi. Türkiye'de  siyaset değiştirilmek isteniyor. Türkiye'de siyaset şekillendirilmek isteniyor.  Emperyalizmin işbirlikçilerinin arzu ettiği bir siyaset oluşturulmak isteniyor.  AK Parti döneminde de var olan siyasetin yozlaştırılması, bunun bir parçasıdır.  Ben Sayın Genel Başkanın 20 gün önce dimdik ayaktayken de yanında görünmüyordum.  Ama bu noktada rahatsız etmeyeceğimi bilsem her gün yanına giderim. İnandığım her  şeyi inandığım için yaptım.

Sayın Genel Başkan son derece dinamik, samimi ama içten bir kırgınlık  inkar edilemez. Bu kırgınlığın da çok yönleri var. Onları da siyaset yapan  insanların maalesef karşılaşacağı olaylar olarak görüyorum.”

Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığıyla ilgili Baykal'ın kırgınlığının olup  olmadığı yönündeki bir soruya Selvi, “Baykal'ın kimseye kırgınlığı yoktur.  Kaderine kırgınlığı vardır. Yoksa insanlara, partisine her zamanki gibi sorumlu  bir şekilde yaklaşmaktadır” yanıtı verdi.

“BU OLAY ÇOK RAHATSIZ EDİCİ BİR NOKTAYA GELDİ”

Selvi, Baykal'ın il başkanlarına randevu vermemesiyle ilgili bir soruyu  “İl başkanlarına randevu vermeme söz konusu değil. Orada bir yanlış anlaşılma  olmuştur. Yoksa Genel Başkan ile isteyen herkes istediği gibi görüşebilir” diye  yanıtladı.

Kılıçdaroğlu'nun “Baykal'ın partinin onursal başkanı olabileceği”  yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Selvi, “Onu kendi aralarında  konuşurlar. Sayın Kılıçdaroğlu için ne benim ne de Genel Başkan'ın söylediği bir  şey yok. Konuşmadım da” dedi.

Baykal'ın istifa ederken, önemli mesajlar verdiğinin altını çizen Selvi,  şöyle devam etti:
“Sayın Genel Başkan istifa ederken, her paragrafında ayrı bir incelik  vardı. Aslında son derecede netti. Bir kadro değişimini düşündüğünü,  yenileşmenin, yeni bir açılımın olması gerektiğinin mutlaka yararlı olacağını, bu  değişiklik yapılırken de bir bölünmenin çıkmamasını arzu ediyordu. Ben eksiden  beri biliyorum, ciddi bir yeniden yapılanma için gayret gösteriyordu. Bunlar da  kurultaylarda olur. Çok sağlıklı bir gelişmeye hepimiz şahit olacaktık ama bu  olay çok rahatsız edici bir noktaya geldi.

Eskiden bizim partimize 'kurultaylar partisi' derlerdi. İşte böyle  sıkışık anlarda alelacele yapılan kurultaylar, yeni bir kurultayın yapılmasını  zorunlu kılıyordu. Şimdi de bizim şanssızlığımız, 10-15 gün içinde böylesine  ülkenin içinde bulunduğu güç koşullarda Türkiye'nin umut bağladığı CHP'nin  kurultayının da elbette sağlıklı yapması gerekiyordu. Ama ne yazık ki süre çok az  kaldı. Bu bilinçli olarak, Anayasa değişikliği gibi olaylarla kurultayda çok  sağlıklı bir sonuç alınacağını bilenler, olayı bu noktaya getirdi. Bunun için çok  dikkatli olunması lazım. Hangi arkadaşımız göreve gelirse gelsin, dikkatli  olması, hizmeti en etkili ve verimli vermesi gerek.”

Baykal'ın kurultaya tek adayla gidilmesini istediğini belirten Selvi,  “İstediği oldu. Tek aday... Onlardan rahatsız değil. Kimse umutsuzluğa düşmesin  CHP her halükarda ülkesine olan sorumluluğunun bilinciyle daha etkili çalışma  imkanını bulacaktır” dedi.

Selvi daha sonra site girişinde bekleyişlerini sürdüren partili gençlerle  bir süre sohbet ederek, siteden ayrıldı.

Bu arada Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş ve CHP İstanbul Milletvekili  Mehmet Sevigen de Baykal ile konutunda bir süre görüştü. Ateş ve Sevigen, siteden  ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı.

CHP Tekirdağ Milletvekili Enis Tütüncü'nün de Baykal'ı ziyaret ettiği  öğrenildi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle