Gündem Haberleri

  Cevap ve düzeltme

  Hürriyet Haber
  24.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gazetenizin 17 Mayıs 2007 tarihli nüshasında yayınlanan Çetin Aydın imzalı "Emniyet Amiri Rüşvet Olarak Kadın Almış" başlıklı haber, bir kısım şüphelilere ve müvekkilime yöneltilen iddialarla ilgili başlatılan hazırlık soruşturması aşamasında, üstelik gizlilik kararı bulunan bir dosyada yer alan isnat niteliğindeki suçlamalarla ilgili olarak, suçluluğu kanıtlanmamış olan müvekkilim hakkında tamamen gerçek dışı, haksız, hukuka aykırı daha da önemlisi gazetecilik meslek etiğine ve çalışma ilkelerine uymayan bir üslup ve içerikle kaleme alınmış, müvekkilimin kişilik haklarına ağır saldırı ve hakaret içeren bir haberdir. Haberde, dosya içeriğinde yer almayan, müvekkilimle uzaktan yakından ilgisi olmayan isnatlara ve bilgilere yer verilmiştir.

  Henüz mahkemeye intikal etmemiş ve hakkında herhangi bir dava açılmamış olan müvekkilimin ismi daha hazırlık soruşturması aşamasında açıkça belirtilerek sözkonusu operasyonda müvekkilimin "kadınları havalimanında karşılayarak adreslere teslim ettiği" ve hiçbir şekilde gerçekle alakası olmayacak şekilde, müvekkilimin Beyoğlu Emniyet Amiri iken "Erzurumlular Çetesi ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle idari soruşturma geçirdiği" bilgilerine yer verilmektedir. Erzurumlular Çetesi ile ilgili olarak müvekkilimle ilgili bir idari soruşturma kesinlikle yoktur. Sözkonusu fuhuş operasyonunda ise müvekkilime "insan ticareti, fuhuş ya da rüşvet"le ilgili yöneltilen bir suçlama bulunmamaktadır. Üçüncü kişilerin telefon görüşmelerinde ismi geçtiği için müvekkilim sözkonusu soruşturmada ifade vermiş ve Savcılık ifadesinin ardından serbest bırakılmıştır, ki haberde gerçek olan tek bilgi de müvekkilimin serbest kaldığı bilgisidir.

  Gazetecilik meslek ilkeleri doğru ve dürüst iletişimin temelidir. Basın özgürlüğünün amacı ise kişileri doğru bilgilendirmektir, yanlış bilgilerle haberde adı geçen kişinin şeref ve haysiyetini karalamak ya da doğruluğu kanıtlanmamış suçlamalar ve gerçek dışı bilgilerle onu kamuoyunun gözünde mahkum etmek değildir.

  Kamuoyuna duyurulur.

  Hakan ŞİRİN Vekili Av. Selma YILDIZ
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı