Gündem Haberleri

  Çetinsaya'nın vakfı otoparkı kaptırdı

  Hürriyet Haber
  02.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eminönü'nde, Kadıköy ve Üsküdar Şehir Hatları iskelelerinin karşısında bulunan ve Eminönü Hizmet Vakfı'nca (EHV) Eminönü Belediyesi'nden bir yıllığına kiralanan otopark, olaylı şekilde tahliye edildi. Mülkiyeti Emlak Bankası'na ait olan ve 1 Şubat 1999'da bir yıllığına Eminönü Belediyesi'ne kiralanan otopark, dönemin Belediye Başkanı Ahmet Çetinsaya tarafından bu vakfa bir yıllığına kiralanmıştı.

  Kira sözleşmesinin yapıldığı tarihte Ahmet Çetinsaya, hem belediyenin hem de vakfın başkanıydı. Aylık geliri 55-60 milyar lira olan otopark, 1 Şubat 1999'da bir ihale sonucu EHV'ye verildi.

  Vakıf burayı işletmeye başladı, ama belediye ile arasındaki kira sözleşmesi ancak seçimlerden 12 gün önce, yani 6 Nisan 1999'da noter huzurunda imzalandı. Ahmet Çetinsaya'nın seçimi kaybetmesiyle birlikte EHV'nın kiraladığı ya da işgal ettiği belediyeye ait tüm otoparklar teker teker vakfın elinden alınmaya başlandı. Fakat bölgenin en büyük otoparkı olan alanın boşaltılması için belediye kira müddetinin dolmasını bekledi.

  Kira sözleşmesinin dolduğu tarih olan dün tahliye işlemleri için otoparka gelen belediye yetkilileri ve avukatlar, vakıf yöneticileri ve otoparka toplanmış 20-30 kişilik bir ekibin direnciyle karşılaştı. Kira sözleşmesinin 6 Nisan 2000'de dolacağını söyleyen EHV yöneticileri otoparkı terketmeyeceklerini söyledi.

  Belediye ise yasal sürenin ihale tarihinden (1 Şubat 1999) başladığını öne sürdü. EHV'lilerin direnişinin sürmesi üzerine, otoparkın girişi Eminönü Belediyesi'ne ait çekici araçlar tarafından kapatıldı. Belediyenin avukatları, EHV yöneticilerine, sorunu yasal yoldan çözmek istiyorlarsa savcılığa başvurmalarını önerdi. Gerilimin artması üzerine, belediye yöneticileri emniyet güçlerinden yardım talebinde bulundu. EHV'liler emniyet güçleri otoparka gelmeden olay yerinden ayrıldı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı