Gündem Haberleri

  Çetin: Türkiye'nin ISAF sorumluluğu çok önemli

  Kabil/Ankara
  14.02.2005 - 12:04 | Son Güncelleme:

  NATO'nun Afganistan'daki Kıdemli Sivil Temsilcisi Hikmet Çetin, Türkiye'nin NATO çerçevesinde Uluslararası Güvenlik ve Yardım Kuvveti'nin (ISAF) sorumluluğunu almasının önemli bir olay olduğunu söyledi.

  Çetin, bu olayı, Türkiye'nin daha önce ulusal görev olarak aldığı ISAF-2 ile karıştırmamak gerektiğine, bunun NATO çerçevesinde bir görev olduğuna dikkati çekti.

    

  Çetin, NATO'nun bugün 6 tane kolordusu bulunduğunu, şimdi de İstanbul'daki 3. kolordunun görev aldığını belirterek, “Kolordunun komutanı Türk. Ağırlıklı olarak Türk subaylar görev alacak. NATO çerçevesinde önemli bir görevdir. Türkiye açısından önemli olan da, çok uluslu bir ortamda görev almaktır. 30'dan fazla ülkenin asker, subay bulundurduğu önemli bir görevin komutanlığını bir Türk korgeneral üstlenecek” dedi.

   

  "NATO'NUN GÖREV ALANI GENİŞLEYECEK"

   

  Afganistan'da gerek koalisyon, gerekse NATO gücünün BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde burada olduklarına, bu nedenle bütün ülkelerin katkı yapması konusunda, Irak'taki gibi bir meşruiyet sorunu olmadığına işaret eden Çetin, bu sebepten ötürü NATO üyesi olan, olmayan birçok ülkenin ISAF'a katkıda bulunduğunu anlattı.

    

  Çetin, Afganistan'ın önemli bir siyasi sürece girdiğini kaydederek,Türkiye'nin komutayı aldığı dönemde önünde başlıca iki konu bulunduğunu, bunlardan birinin NATO'nun ülkenin batı bölgesine genişlemesi, diğerinin de büyük olasılıkla bu dönemde düzenlenecek olan parlamento seçimleri olduğunu söyledi.

    

  "PARLAMENTO SEÇİMLERİ GÜÇ GEÇECEK"

    

  Çetin, parlamento seçimlerinin, uzun yıllar süren savaş döneminden sonra başlamış olan bu sürecin önemli bir aşamasını oluşturduğunu belirterek, seçimlerin Afganistan koşullarında çok güç geçeceğinin anlaşıldığını ifade etti.

   

  Afgan halkının bu seçimlere çok önem verdiğini belirten Çetin, halkın geçmişi unutmaya çalıştığına inandığını ve Afganlıların geleceğe umutla bakmak istediklerini kaydetti.

    

  Çetin, NATO'nun seçimlere destek olma yolunda aldığı karara işaret ederek, ek güç gelmesinin söz konusu olduğunu, yeni bir ek güvenlik paketi hazırlanacağını söyledi. Çetin, “NATO, ISAF, koalisyon ve Afgan güçlerinin seçimlerin güvenliği için işbirliği yapacağını” sözlerine ekledi.

    

  Henüz netleştirilmeyen seçim tarihi konusunda da NATO ve ISAF yetkilileri, tarihin bir an önce belirlenmesinin önemini vurgulayarak, bunun, ISAF'ın seçimlere ilişkin hazırlıklarına tam olarak başlayabilmesi için gerekli olduğuna dikkat çekiyor. Yetkililer, parlamento seçimlerinin Temmuz ayının ilk haftasında düzenlenmesi beklentisini dile getirdiler.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı