Gündem Haberleri

  Çetin: "Temsilcilik için resmi bir teklif almadım"

  İbrahim YILDIZ/İSTANBUL, (DHA)
  22.12.2009 - 18:25 | Son Güncelleme:

  2003 ile 2006 yılları arasında NATO'nun Afganistan'daki kıdemli sivil temsilcisi Hikmet Çetin, Birleşmiş Milletler (BM) Afganistan Özel Temsilcilik görevi için kendisine bir teklif yapılmadığını söyledi.

  Kırgızistan’daki bazı özel açılışlara katılmak için Türk Hava Yolları'na ait bir uçakla İstanbul’dan Bişkek’e giden Hikmet Çetin, Atatürk Havalimanı VIP Salonu’nda yaptığı açıklamada, daha önce NATO adına Afganistan'da bulunduğunu söyledi.

  “Afganistan özel temsilciliği için size teklif geldi mi?” sorusu üzerine Hikmet Çetin şöyle konuştu:
  “BM Afganistan Özel Temsilciliği için bana öyle bir talep ulaşmadı. Ancak oradaki kişinin ayrılacağı kesin. Yerine birinin getirilmesi söz konusu. Dış basında adaylar konusunda benim adım geçiyor. BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri isim konusunda uzlaşmaya çalışıyor. Özellikle benim talebim olmadan dışarıdan benim ismim düşünülmüş olması, hem benim için hem ülkem için sevindirici bir durum. Önemli bir görev. Orada birleşmiş milletlerin bütün kurumları var. Yıllardan beri oradalar. Sekiz yıllık uygulamadan sonra Afganistan için yeni bir sayfa açma dönemi geldi. Bu yeni sayfa açma döneminde özellikle güvenlik alanındaki başarısızlığın ve kötüye gidişin çözümü aranıyor. Daha fazla ekonomik katkı ve yardım için çaba var. Bu aşamada yeni bir temsilci de göreve başlayacak.”

  Afgan halkının Türkiye’ye ve Türk insanına çok sıcak baktığını ve çok yakın ilişkileri olduğunu söyleyen Hikmet Çetin, “Bu yılların birikiminden geliyor. Atatürk döneminden başlayan çok yakın ve örnek ilişkiler var. Ben orada görev yaptım ve oradaki güzelliği gördüm. Çok iyi karşıladılar. Bu bizim için bir artıdır. Bu bizim askerimiz için de öyledir. Orada görev yaparken halkın askere gösterdiği sıcak tavrı yakından gördüm” dedi.

  Hikmet Çetin ABD'nin Afganistan'da muharip bir güç istemesi konusunun sorulması üzerine de şöyle konuştu:
  “Oradaki askerimiz muharip güç. Onlar oraya muharip güç olarak gitmişler. Afganistan’da Kabil Merkez Komutanlığı'nı bizim askerimiz yürütüyor. Orada istenilen şu: Taliban ile doğrudan doğruya sıcak savaşmayı yapacak asker isteniyor. Bizim oraya giden muharip gücün hangi işleri yapamayacağı konusunda ulusal çekinceler var. Bir anlamda o ulusal çekincelerin kalkmasını istiyorlar. O çekince nedir ? Bir;Türk askeri olarak özellikle güneyde Kandahar gibi bölgelerde doğrudan doğruya Talibanla sıcak temas sağlanan bölgelerde ben görev almam. İki; uyuşturucu ile mücadelede görev almam ve üç; mayın temizlemede görev almam, diyor. Yani istenen sıcak savaş yapacak askerdir. Ancak bu gün örneğin Kabil’e bir tehdit olduğu zaman oradaki tugayımız birebir bunun gereğini yapmak durumundadır. Yani bunu yok etmek durumundadır. Çünkü bizim askerimiz Kabil’in Merkez Komutanlığını yürütmektedir.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı