GeriGündem Çetenin dinamiti başkanın odasında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  22
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çetenin dinamiti başkanın odasında

Çetenin dinamiti başkanın odasında
refid:3734158 ilişkili resim dosyası

Konya'da 370 polisle yapılan organize suç örgütüne yönelik operasyonda, 30 kişinin yanı sıra, “mallarının yağmalanması ve bazı iştiraklerinin ucuza kapatıldığı” iddialarıyla gündeme gelen Endüstri Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Ali Altunbaş da gözaltına alındı. Çeteyle bağlantılı olarak bir belde belediye başkanının makam odasında dinamit bulundu.

 

ENDÜSTRİ HOLDİNG OLAYI

 

Avrupa ülkelerinde çalışan Türk işçilerinden toplanan paralarla kurulan Endüstri Holding'in “yağmalanması, gümrük müfettişleri ve yeminli murakıplarla işbirliği yapılarak bazı iştiraklerinin bir çete tarafından ucuza kapatılması” iddiasıyla ilgili soruşturma kapsamında başlatılan operasyonda, aralarında holdingin eski başkanı Mustafa Ertekin'in de bulunduğu bazı holding çalışanlarıyla, malların yağmalanmasına karışan çıkar amaçlı suç örgütü üyeleri hakkında dava açılmıştı.

  

Suç örgütü elebaşı olduğu iddia edilen Kürşat Yılmaz'ın da holdingteki soyguna engel olmak isteyen işadamlarını tehdit ettiği öne sürülmüş, konuyla ilgili Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen son duruşmada, sanıklar Mustafa Ertekin, Mahmut Tuna, Fuat Bekir Duyanoğlu, Fevzi Çalışır, Ali Oymak ve Doğan Oymak'ın 10 bin YTL kefaletle, Abdulmüttalip Kara'nın kefalet olmaksızın tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesine karar verilmişti.

Endüstri Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Ali Altunbaş'ın, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, “Sedat Peker ile bağlantılı çalıştıkları ve suç örgütü elebaşı oldukları” öne sürülen Seyit Mehmet Y. ve Ejder B. ile ilişkisi olduğu iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi.

MAKAM ODASINDA DİNAMİT

Altunbaş'ın “Seyit Mehmet Y'nin Endüstri Holding'in mallarının yağmalanmasına adının karıştığı, Ejder B'nin de bu işlerle bağlantılı olarak çek-senet tahsilatı yaptığı” iddia ediliyor.

Ayrıca organize suç örgütüne yönelik devam eden operasyon kapsamında Konya'nın Hüyük İlçesi'ne bağlı bir beldenin belediye başkanının makam odasında yapılan aramada, çok sayıda dinamit bulunduğu öğrenildi.

30 GÖZALTI

 

Konya Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin Sedat Peker'le bağlantısı olduğu ve liderliğini Mehmet Seyit Y.'nin yaptığı öne sürülen organize suç örgütüne yönelik, Konya ve ilçeleriyle Denizli ve Mersin'de düzenlendiği operasyonda toplam 30 kişi gözaltına alındı.

 

Konya'da çeşitli birimlerden yaklaşık 370 polisin görev aldığı operasyonların sürdüğü, gözaltı sayısının artabileceği açıklandı.

 

Ekipler, silah kaçakçılığı, çek-senet tahsilatı, haraç alma, adam yaralama gibi çok sayıda suça karıştığı öne sürülen gruba karşı operasyon başlattı.

 

Polis, İstanbul'da yapılan ‘kelebek’ operasyonunda tutuklanan ve yargılaması süren Sedat Peker'le bağlantılı olduğu öne sürülen, ‘Saraylı Mehmet’ olarak tanınan ve Konya'da Tılsım Bar'ın işletmecisi olan Mehmet Seyit Y. ile Ejder B,'nin liderliğini yaptığı öne sürülen grubu takibe aldı.

 

Mehmet Seyit Y ve adamlarının, yaklaşık bir ay önce ‘Sevinç Kardeşler’ olarak bilinen başka bir suç örgütüyle bölgeye hakim olmak için sık sık çatışmaya girdiği belirtildi. Mehmet Seyit Y.'nin kanser olduğu, bu nedenle en yakın adamı olan Ejder B,'yi örgütte ikinci adam yaptığı, onun da himayesindeki adamlarla birlikte silah kaçakçılığı, çek- senet tahsilatı, haraç alma, esrar satma ve adam yaralama gibi birçok suça karıştığı iddia edildi.

 

Konya ve ilçelerinde düzenlenen eş zamanlı operasyonlarla Mehmet Seyit Y ve Ejder B'n'in de aralarında bulunduğu 29 kişi gözaltına alındı.

 

Operasyon kapsamında Konya Emniyet Müdürlüğü'nün talebiyle Denizli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri, daha önce de bazı operasyonlar kapsamında gözaltına alınan, çeşitli suçlardan sabıkalı olduğu öğrenilen Rüstem Akbaba'yı gözaltına aldı. Denizli Emniyet Müdürü Muzaffer Erkan, operasyonun Konya Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütüldüğünü, kendilerinin bu kapsamda Konya Emniyet Müdürlüğü'nün isteğiyle Denizli'de bir kişiyi gözaltına aldıklarını ve Konya ekiplerine teslim ettiklerini söyledi.

 

UYUŞTURUCU VE RUHSATSIZ TABANCA BULUNDU

 

Ayrıca operasyonun Konya ve Denizli'yle sınırlı olmadığı, Aydın'da da Ahmet Tekin Baykal grubundan bazı kişilerin gözaltına alınabileceği belirtildi.

 

Polis, gözaltına alınan Mehmet Seyit Y ve Ejder B ile diğer 28 kişinin ev ve işyerlerinde yaptığı aramalarda 1.5 kilo esrar, 5 ruhsatsız tabanca ve bu tabancalara ait şarjörler ile çok sayıda mermi, 2 ruhsatsız otomatik av tüfeği ele geçirildi. Operasyonun Konya, Mersin ve Denizli'de sürdürüldüğü, gözaltına alınanların sayısının artabileceği belirtildi.

 

Operasyona, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nden 80, Asayiş Şube Müdürlüğü’nden 120, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nden 40 ve diğer birimlerden yaklaşık 130 polis katıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle