Gündem Haberleri

  Çete davasında astsubaylara tahliye

  Hürriyet Haber
  03.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  SULTANAHMET - Çete kurdukları iddiasıyla yargılanan, aralarında Gebze İlçe Jandarma Komutanlığında görevli dört astsubayın da bulunduğu sekiz sanık, ilk celsede tahliye oldu.

  İstanbul 3 No’lu DGM’de görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Gebze İlçe Jandarma Komutanlığı'ndan Kıdemli Başçavuş Mehmet Ataç, üst çavuş Hakan Özbek, başçavuş Nedim Alaçam, uzman çavuş Tarkan Demirel'in yanısıra diğer sanıklar Ümit Genç, Turgut Kaşıkçı, Mehmet Ulusoy, Selma Parmak katıldı.

  Gebze’de Hasan Malkoç’un gazinosuna bomba koydurduğu iddia edilen Başçavuş Ataç suçlamaları reddetti. Gazinoda arama yapıp el bombaları, silah ve kalaşnikof kurşunları bulduklarını söyledi. Selma Parmak aracılığıyla Malkoç’a komplo kurduğu iddialarını reddetti.

  Sanık Selma Parmak, Gebze’de kiraladığı gazinonun izin işlemleri için jandarma komutanlığına gittiğinde, ‘‘Herşeyin bir bedeli var’’ denildiğini ve komutanlar tarafından kullanıldığını iddia etti. Astsubay Özbek ile kısa süreli duygusal beraberliği olduğunu belirten Parmak, ‘‘Birgün, benden bu kadar, bundan sonrası komutanıma ait, dedi. Mehmet Ataç, Hakan, Tarkan, Nedim, 3,5 yaşındaki çocuğumu kullanarak bana şantaj yaptı. El bombaları, kalaşnikof mermileri verip Malkoç’un gazinosuna bırakmam için beni zorladılar’’ dedi.

  Parmak, gazinoda bombalar bulunduktan sonra jandarmanın kiraladığı evde 20 gün kilitli tutulduğunu, Hükümet Konağı’na da bomba koyması için şantaj yapıldığını iddia etti. Parmak, tutuklu bulunduğu İzmit Kapalı Cezaevi’de Mehmet Ataç ve arkadaşları tarafından ölümle tehdit edildiğini de söyleyerek, can güvenliğinin sağlanmasını istedi.

  Diğer sanıklar ise suçlamaları reddedip bütün herşeyin Selma Parmak tarafından hazırlanmış bir komplo olduğunu söyledi. Mahkeme heyeti tüm sanıkların tahliyesine karar vererek duruşmayı erteledi.

  İddianamede, sanıkların Selma Parmak aracılığıyla 3 adet el bombası, kalaşnikof tüfek ve mermileri, Gebze ilçesinde gazino işletmeciliği yapan Hasan Malkoç’un kendisine suç isnat etmek için gazinosuna bırakıldığı belirtiliyor.

  Cürüm işlemek için teşekkül oluşturdukları iddia edilen sanıklar Mehmet Ataç, Hakan Özbek, Tarkan Demirel TCK 313/1,3,4 maddeleri gereği 4,5 yıla kadar ağır hapis, diğer sanıkların TCK 313/1,3 maddeleri gereği 3 yıla kadar ağır hapis ile cezalandırılmaları isteniyor.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı