Gündem Haberleri

  Çete davaları, ağır cezaya

  Hürriyet Haber
  17.12.2001 - 13:13 | Son Güncelleme:

  Ankara DGM, uzun süre kamuoyunun gündeminde yer alan bazı önemli dava ve soruşturmalarda, Türk Ceza Kanunu`nun 313 ve 314. maddelerinin DGM`lerin görev alanından çıkarılması nedeniyle bayramdan sonra ``görevsizlik`` kararı vererek.

  Ankara 1 ve 2 No`lu Devlet Güvenlik Mahkemeleri, TCK`nın 313 ve 314. maddelerinde tanımlanan "cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak" ve "teşekküle yardım etmek" suçlarını, DGM`lerin görev alanından çıkaran 4723 sayılı Kanunu`nun duruşmalarda uygulanmasını benimsedi. Mahkeme heyetleri, duruşmalarda "görevsizlik" kararı vererek, dosyaları yetkili ve görevli ağır ceza mahkemelerine gönderecek.

  Yürütülen hazırlık soruşturmaları sırasında yaşanan tartışmalar, sanıkların kimlikleri ya da yolsuzluk miktarlarının büyüklüğü gibi çeşitli nedenlerle kamuoyunun gündemine gelen ve bayramdan sonra ağır ceza mahkemelerine gönderilecek bazı davalar şöyle:

    ``Beyaz Enerji`` davası kapsamında, ``cürüm işlemek için çete oluşturdukları ve bu çeteye yardım ettikleri`` gerekçesiyle 10 sanığın, Ankara 1 No`lu DGM`de yargılandıkları dava.

    ``Beyaz Enerji`` soruşturmasının ikinci ayağı olarak nitelen ve eski TEDAŞ Genel Müdür Vekili Osman Nuri Doğan`ın da aralarında bulunduğu 15 sanık hakkında, ``cürüm işlemek için teşekkül oluşturma, bu teşekküle yardım, rüşvet alma ve verme, ihaleye fesat karıştırma`` suçlarından 6 yıl 1 ay ile 66 yıl 9 ay arasında değişen ağır hapis cezaları istemiyle açılan ve 2 No`lu DGM`de devam eden dava.

    Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş`ye (BEDAŞ) yönelik yürütülen soruşturma sonunda, BEDAŞ Yük Dağıtım İşletme Müdürü İbrahim Adil Ertuğrul`un da aralarında bulunduğu 8 kişi hakkında, TCK`nın ``cürüm işlemek için teşekkül oluşturma`` hükmünü içeren 313/1 ve ``irtikap`` fiilini düzenleyen 209/1. maddelerine göre, 1 yıl ile 8 yıl arasında değişen ağır hapis cezaları istemiyle açılan ve 1 No`lu DGM`de süren dava. 

    Bağ-Kur`da ``yolsuzluk`` yapıldığı iddiaları üzerine başlatılan soruşturma sonunda 9 kişi hakkında, ``cürüm işlemek için teşekkül oluşturma, rüşvet alma ve dolandırıcılık`` suçlarından 3 yıl ile 17 yıl arasıa değişen ağır hapis cezaları istemiyle 2 No`lu DGM`ye açılan dava.

    Çete oluşturarak Makina Kimya Endüstrisi Kurumu`ndan (MKEK) usulsüz olarak 450 bin civarında mermi aldıkları iddia edilen ve aralarında polis memurları ve astsubayın da bulunduğu 47 sanıklı, 2 No`lu DGM`deki ``Mermi Kaçakçılığı`` davası.

    Ankara 1 No`lu DGM`de, Başkent`teki bazı okullarda öğrenci servisişinden komisyon adı altında haksız kazanç temin ettikleri öne sürülen16 sanığın yargılandığı dava.

    Eski MİT Kaçakçılık Dairesi Başkan Yardımcısı Korkut Eken`in de aralarında bulunduğu 8 sanığın, ``cürüm işlemek için teşekkül oluşturdukları, oluşturulan teşekküle yardım ettikleri ve telefon dinleyerek haberleşme hürriyetini bozdukları`` gerekçesiyle 1 No`lu DGM`de yargılandıkları dava.

    Organize suç örgütü lideri Kasım Gençyılmaz ve adamlarının, 2 No`lu DGM`de yargılandıkları dava 

    Afyon Kapalı Cezaevi`nde Özdemir Sabancı Cinayeti faillerinden terör örgütü DHKP/C üyesi Mustafa Duyar`ın öldürülmesi ve Örtülü Ödenek Davası`ndan mahkum olan Selçuk Parsadan`ın yaralanması olayıylailgili olarak ``Karagümrük Çetesi`` elebaşı Nuri Ergin ve kardeşi Vedat Ergin`in de aralarında bulunduğu 12 sanık hakkında, 2 No`lu DGM`de devam eden dava.  

  SORUŞTURMALAR
     
  TCK`nın 313 ve 314. maddeleri kapsamına giren fiillerle ilgili olarak Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcığı`nca yürütülen ``Mavi Akım`` ile ``Beyaz Enerji`` soruşturmaların da aralarında bulunduğu dosyalar da, önümüzdeki günlerde yetkili cumhuriyet başsavcılıklarına gönderilecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı