Gündem Haberleri

  Cesursan Oslo metnini açıkla

  Hürriyet Haber
  13.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Oslo süreciyle ilgili daha önce “Başbakan’ın emriyle teati edilen İmralı-Kandil yazışmaları elimizde” diyen CHP Sözcüsü Haluk Koç, dün Başbakan Tayyip Erdoğan’a sorular yöneltti.

  Koç, CHP Merkez Yürütme Kurulu’nun ardından düzenlediği basın toplantısında Erdoğan’ın, anamuhalefet partisi ve medyayı hedef almasını eleştirerek şunları söyledi:

  “10 yıldır iktidardalar, milli görüşten küresel emperyalizmin eşbaşkanlığına terfi ettiler. Başbakan yorgundur, tükenmektedir. Bu süreç yeteneklerinin ve kapasitesinin sınırlı olduğunu gösteriyor. Başbakan’a bazı sorularımız var.
  Oslo tezgahları öncesinde ve sonrasında görevlendirdiğin devlet görevlileri İmralı’dan Kandil’e kaç mektup götürmüşlerdir? Mektupların içeriğinden haberdar mısınız? Kuryelik görevini devlet yetkilisi olarak kimler yerine getirmiştir?
  İngiltere’nin koordinatörlüğünde gizli kapaklı yürütülmesini sağladığınız Oslo görüşmelerinde özel temsilciniz Hakan Fidan ‘Öcalan’ın vizyonu Başbakan’la yüzde 90-95 örtüşüyor’ diyor. Apo ile fikren hangi noktalarda kucaklaşıyorsunuz? Bu sözler muhabbetin kralının zaten sizin aranızda geçtiğini gösteriyor.
  ‘Terörle mücadele edilir, siyasetle müzakere ederiz’ dediniz. Eli kanlı terör örgütü PKK’yı siyasi kurum gibi muhatap aldığınızı fark etmediniz mi?
  Bu sürelerin sonunda PKK’nın kendi çözümlerini dayatacak ve koşullar olgunlaştığında tek taraflı olarak bunları fiilen hayata geçirmesini kolaylaştırmış olmadınız mı?
  Ana sorum şu: Koordinatör devlet İngiltere’nin imzaladığı bilinen Oslo müzakereleri sonrasındaki protokolleri ve mutabakat metinlerini ekleriyle beraber açıklama cesaretiniz var mı? Konjonktür milliyetçisi Sayın Başbakan, mertsen, cesursan açıkla. Neyin altına girdin, Türkiye’yi neyin altına soktun, açıkla.”              

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı