Gündem Haberleri

  Çeşme'yi yasa boğan fok

  Hürriyet Haber
  11.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nesli hızla tükenen Akdeniz foklarından biri, Çeşme'te tüm tıbbi müdahalelere rağmen kurtarılamadı. ‘Monachus Monachus’ türü fokun büyük olasılıkla akciğerlerindeki enfeksiyon nedeniyle öldüğü belirtildi. Muğla'nın Ortaca İlçesi'nde de kıyıya 4 metrelik, balina olduğu sanılan bir deniz canlısının ölüsü vurdu.

  Şubat sonunda, Çeşme Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Cenger'in ihbarı üzerine bölgeye ulaşan Foça Sualtı Araştırma Derneği Akdeniz Foku Araştırma Grubu ekibinin günlerce izlediği fokun durumu, pazar günü ağırlaştı. Hollanda Fok Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi Başveterineri Dr. Lies Vedder'den de telefonla alınan görüş doğrultusunda foka vitamin ağırlıklı tedavi uygulandı. Ancak, çabalara karşın ölen foka Foça Belediye mezbahasında otopsi yapıldı. Belediye'de görevli veteriner hekim Avni Gök ve derneğin bilimsel koordinatörü Harun Güçlüsoy tarafından yapılan otopside 2 metre 35 santimetre uzunluğunda, 116 kilogram ağırlığındaki fokun akciğer haricindeki tüm organlarının normal olduğu anlaşıldı. Sol akciğerde deformasyon, sol ve sağ kaburga kemiklerinin diğer foklara göre daha yumuşak olduğu gözlendi. Fokun akciğerleriyle ilgili enfeksiyon ya da virüs nedeniyle ölmüş olabileceği belirtildi. Güçlüsoy, ‘‘Alınan doku numuneleri, incelenmek üzere İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ve ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü'ne gönderilecek’’ dedi.

  Ortaca'nın Sarıgerme sahiline geceyarısı 4 metre boyunda, yaralı deniz canlısı vurdu. Kısa süre sonra ölen hayvan, kaymakamlığın talimatı üzerine Ortaca Meslek Yüksek Okulu Su Ürünleri bölümü görevlilerine inceleme için teslim edildi. Okulun öğretim görevlisi Dr. Nedim Özdemir, ‘‘Yunus ya da balina. Rengi siyah. Hayvanın türünü ve ölüm nedenini belirlemek için çalışmalarımız sürüyor. Vücudunda darbeler var ama ölümcül olmadığını düşünüyoruz. Bir avcı tarafından vurulduğuna dair ize de rastlanmadı. Birkaç gün içinde çalışmalarımızı sonuçlandırabiliriz’’ dedi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı