Gündem Haberleri

  Cesedimizi çiğnemeden rejimi değiştiremezler

  Turan YILMAZ/ANKARA
  21.04.2004 - 01:41 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin AB üyeliğine soğuk bakan Alman Hıristiyan Demokratlar’la pazarlığa oturan AKP, halkın yüzde 98’inin rejimin değerlerine bağlı olduğunu söyledi. AKP’li Mehmet Dülger, ‘Bizim cesedimizi çiğnemeden kimse rejimi değiştiremez’ dedi.

  AKP, Türkiye’ye AB üyeliği yerine ‘özel statü’ öneren Angela Merkel liderliğindeki Alman Hıristiyan Demokrat Partisi’nin (CDU) kurmaylarıyla ‘AB pazarlığına’ oturdu. AKP, iki gün boyunca Ankara’da ağırladığı Hıristiyan Demokratlar’ın önde gelen üç milletvekiline din, laiklik, cumhuriyet ve demokrasi konularında önemli güvenceler verdi.

  AKP Genel Merkezi’nde basına kapalı yapılan görüşmelerde, eski Diyanet İşleri Başkanı olan TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Tayyar Altıkulaç ile Dışişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger; Alman konukları Thomas Kossedey, Herman Kues ve Holger Haibach’a din ve laiklik konularındaki görüşlerini aktardılar. Altıkulaç ve Dülger özellikle şu iki noktanın altına çizdiler:

  Evet, bizde şeriat isteyenler var, ama son seçimde bunların oyunun ancak yüzde 2 olduğu görüldü, bunlar da olacak, sizde de yok mu?

  Bu ülkede cumhuriyet ve demokrasinin oyu ise yüzde 98’dir. Bu değerleri kaldırmaya da kimsenin gücü yetmez.

  HIRİSTİYAN ÜYE

  Dülger
  , Türkiye’de büyük çoğunluğun, rejimi oluşturan değerlerle bir sorununun olmadığını, tam aksine bunlara sadakatle bağlı olduklarını belirterek, ‘Bu değerleri kaldırmak isteyenler önce bizim cesetlerimizi çiğnemek zorundadır. Çünkü bizim ölümüzün üzerinden geçmeden bunu yapamazlar’ dedi. TBMM AB Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış ise Kossedey’in, ‘Hıristiyanlar partinize üye olabiliyor mu?’ sorusuna, ‘Tabii olur. Bizim şu anda Hıristiyan bir belediye başkanımız var. İzmir’de de yine Hıristiyan üyemiz var’ diye yanıt verdi. Yakış’ın, ‘Peki, Müslümanlar sizin partinize girebilir mi?’ sorusuna karşılık da Kossedey, ‘girebilir’ dedi.

  Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, AKP Genel Başkan Yardımcıları Dengir Mir Mehmet Fırat ve Şaban Dişli, Kırıkkale Milletvekili Vahit Erdem ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın danışmanı Cüneyd Zapsu’nun da katıldığı toplantılarda, Türkiye’nin büyük nüfusuna dikkat çekerek, AB üyeliğiyle birlikte gelecek serbest dolaşımın sonuçlarından duydukları korkuyu dile getiren Alman milletvekillerine, şu önemli güvence de iletildi:

  KAPINIZA DAYANMAYIZ

  ‘AB’ye üye olursak hep birlikte kapınıza dayanacağız diye korkmayın. Bu olmayacak. Çünkü, şu anda bile Türkiye’ye geri dönüşler başladı. Zaten AB üyeliğine kadar geçecek sürede Türkiye de kalkınmasını sürdürecek. Çünkü, şu anda Çin’den sonra dünyada en hızlı büyüyen ikinci ülke olan Türkiye, müzakere tarihi alınmasıyla birlikte hızlanacak yabancı sermaye gelişiyle hızla kalkınacaktır. Ancak biz sizin bu korkularını gidermek için serbet dolaşımın hangi sınırlamalar ve kısıtlamalar içinde gerçekleşebileceğini de sizlerle konuşmaya hazırız.’
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı