Gündem Haberleri

  CERN'den dünyanın beklediği açıklama geldi

  Hürriyet Planet
  04.07.2012 - 10:23 | Son Güncelleme:

  Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), Higgs Bozonu olabilecek bir atomaltı parçacık keşfedildiğini açıkladı.

  Maddeye kütle verdiği düşünülen ve "Tanrı Parçacığı" diye de bilinen Higgs Bozonu hakkındaki tartışmalar ve araştırmalar uzun yıllardır devam ediyordu.

  İsviçre'nin Cenevre şehrinde ve İngiltere'nin başkenti Londra'da bugün eşzamanlı bir basın toplantısı düzenleyen CERN uzmanları, bu tartışmalara son verecek bir açıklama yaptı.     

  Uzmanlar, dünyanın en büyük atom çarpıştırıcısı olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda yürütülen çalışmalarda, Higgs Bozonu olduğuna inanılan bir atomaltı parçacık keşfedildiğini duyurdu.

  BİZİ NASIL ETKİLEYECEK
  Fizik dünyasının uzun yıllardır varlığını kanıtlamaya çalıştığı kütlenin özü olarak kabul edilen ‘Higgs Bozonu’ olabilecek bir atomaltı parçacığının keşfedilmesi hayatımızda neleri değiştirecek?

  ODTÜ Fizik Bölümü ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu eski başkanlarından Prof. Dr. Cengiz Yalçın:
  "İlk akla gelen yeni bir kimya, yeni bir kimyasal farmakoloji, yeni bir kimya sanayi, yeni bir iletişim teknolojileri yeni bir elektromanyetik alan. Kanımca ikinci bir teknolojik devrim meydana gelir. Ayrıca yeni bir çekirdek fiziği yeni bir enerji üretim teknolojisi ortaya çıkar."

  Verilerde 125.3 gigaelektronvolt büyüklüğünde (yani her atomun kalbini oluşturan protonların ağırlığının 133 katı) bir zıplama keşfedildiği belirtildi. Bu zıplamaya neden olan şeyin Higgs Bozonu olabileceğine inanılıyor.

  UZMANLAR SONUÇLARDAN UMUTLU
  Sonuçların kesinleşmesi için zaman gerekiyor. Ancak uzmanlar eldeki bulgulardan oldukça umutlu. Higgs Bozonu araştırmalarını yürüten iki ekipten birinin sözcülüğünü yapan Joe Incandela, Cenevre şehrindeki CERN merkezinde toplanan gruba, “Bu öncül bir sonuç, ama bulgularımızın çok güçlü ve çok kesin olduğunu düşünüyoruz” dedi.

  İngiltere’de bulunan Bilim ve Teknoloji Tesisleri Konseyi Direktörü John Womersley de, “Higgs Bozonu teorisiyle uyumlu bir parçacığın keşfedildiğini teyit edebilirim” diye konuştu.

  "SONUÇLARIN ANALİZİ BİTMEDİ"
  Daha sonra CERN'in internet sitesinde yapılan açıklamada, 2012 yılı sonuçlarının hâlâ analiz edildiği belirtildi.

  Bugün açıklanan sonuçların kağıda dökülmüş halinin Temmuz ayının sonlarına doğru tamamlanmasının beklendiği belirtilen açıklamada, bugünkü incelemelerin daha eksiksiz bir resminin, bu yıl içinde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın deneylere ilişkin daha fazla veri sağlamasının ardından ortaya çıkacağı bildirildi.

  EVRENDEKİ HER ŞEYE O KÜTLE KAZANDIRIYOR
  Higgs Bozonu, evrene yayılan, görünmez bir enerji alanında oluşturulduğu sanılan atomaltı bir parçacık. Bu parçacık maddenin oluşumunu anlamada kilit öneme sahip. Bozonun evrendeki her şeye kütle kazandırdığı düşünülüyor.

  Uzmanlar Higgs Bozonu’nun bulunmasının son 50 yılın en büyük bilimsel başarılarından biri olacağını ifade ediyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı