Gündem Haberleri

  Cepteller rejime girdi inceldi

  Hürriyet Haber
  25.02.2005 - 01:15 | Son Güncelleme:

  Cep telefonu üreticileri bu ay bir coştu pir coştu, boyuna yeni telefon modeli yolladılar test edeyim diye. Nasıl da ünlendim diye böbürlenirken işin aslını fısıldadılar kulağıma. Meğer, cıbıl kızlarıyla meşhur Kan’da dev bir etkinlik varmış da şirketler burada düşman çatlatmak için görücüye çıkmışlarmış.

  Hafızası sağlam olanlar, Motorola’nın V3 adlı jilet gibi telefonunu Türkiye’de ilk olarak Hasan Amca’larının incelediğini ve yazısında ince telefon tasarımlarının tutacağını yazmış olduğunu hatırlayacaktır. Yeni modellere bakıyorum da, tuşların yüksekliği telefonun yüzey seviyesine kadar inmiş, gövde neredeyse kalem inceliğine kavuşmuş, ama buna rağmen ekran büyümüş ve teknolojik özellikleri artmış.

  Yeni modellerde dikkatimi çeken bir diğer özellik de kamera ve yüksek kaliteli renkli ekranlarıyla yarışacak nitelikte müzik çalabilme yetenekleri. Ses ve görüntü işini çözen telefondan iyi oyun makinesi olur. Bakın buraya yazıyorum. Birkaç ay sonra görürsünüz yeni taşınabilir oyun makinelerini. Hasan Amca’nıza güvenin siz. Bu telefonların hepsi canavar gibi. Üstelik artık ‘Hasan Bey Amca’cığım, ben sadece telefonla konuşuyorum, anlamam öyle mavidişten kızılötesinden’ diyenler de mecburen kendilerini biraz geliştirecekler. Yahu kime diyorum ben, adamlar telefonda görsel radyo yapmış, MP3 çalar olayına girmiş, atari gibi oyun oynatıyorlar. Benim en sevdiğim kızılötesi ise Candan Erçetin’dir efendim. Tabi ondaki mavidiş değil, harikulade mavi gözler.

  Yazmadan edemeyeceğim. Bizim çocuklar Fransa’daki 3GSM kumpanyasına gitmiş. Yurtsan’a sordum dönüşünde, ‘Ne getirdin bakalım Hasan Amca’na’ diye. Ne dese beğenirsiniz. ‘Hasan Amca, Fransa’nın öpücüğü meşhurmuş, sana onu getirdim’ demez mi! Ahahah diye güldüm ama sonradan aklıma geldi, keşke ‘sen nereden aldın’ diye bir karşılık verseymişim. Şaka bir yana, güzel bir Fransız şarafı fena olmazdı hani.

  Siemens CFX 65

  Kapaklı telefonlar gün geçtikçe popülerleşiyor. Bu üründe olduğu gibi, hem büyük ekran hem de kolay kullanılabilen iri tuşlar özellikle görme zorluğu çekenler için rahat bir kullanım sunuyor. Bu telefonda kapak kapalı konumdayken dış yüzeydeki küçük ekranda saat ve arayan durumu görülebiliyor. Uygun fiyatı, sağlam yapısı, kolay taşınabilir oluşu, renkli ekran ve kamerasıyla Siemens CFX hemen herkes için optimum bir telefon olanağı sunuyor. adres: siemens-mobile.com.tr

  Sony ErIcsson F500I

  Cep telefonuyla fotoğraf çekmeyi ve eşe-dosta göndermeyi yaşam biçimi edinmiş insanlar için bu telefon ideal. Diyelim ki Fransa’ya bir iş gezisine gittiniz ve orada gördüğünüz güzelliklerin fotoğraflarını çekiyorsunuz. Bu cihazdaki ‘hızlı paylaş’ tüğmesine basıp birkaç hamlede Türkiye’deki bir tanıdığınıza nisbet yapabiliyorsunuz. Ne bileyim artık güzelim manzaraları mı, yoksa kafelerde sere serpe oturmuş güzel insanları mı fotoğraflayıp yollarsınız bilmem. MP3 parçalarını da telefona aktarıp melodi yapmak mümkün. Kaliteli renkli ekranı video gösterme konusunda usta. Daha ne diyeyim ben yahu! Yok arkadaş, seneye ben de gidiyorum Fransa’daki kongreye.

  Arçelik AC830

  Yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı diyenler için de artık telefon seçenekleri var. Beyaz eşya ve elektronik ürünler konusunda ülkemizin bilinen markalarından Arçelik telefon işine de girdi. Bu model ise dünya devi rakipleriyle yarışabilecek kalitede. Hareket edebilen objektifi ve ince tasarımı beni etkiledi. Renkli ekran, kamera, İnternet ve telefonda fiyakalı bir görüntü isteyen çocuklarına uygun fiyatlı model arayanlara öneriyorum bu cihazı. Keşke geçen ay incelemem için gönderselerdi, toruna karne hediyesi aldığımız telefon da iyiydi ama bu da iyiymiş hani. Adres: arcelik.com.tr

  PhIlIps 650

  Hani yazının girişinde incecik narin telefonlardan bahsetmiştim ya. İşte bu telefon tam da dediğim gibi. Teknik özellikleri bir yana, bu telefonu ben sırf görüntüsü için bile kullanırım. Sağlam bir malzemeyle kaplanmış gövde, renkli ekran ve resimli mesaj özelliği, kolay kullanım sunan tuş takımı tasarımı ve pratik mönüsüyle telefonunu masaya gururla koymak isteyenlere hitap ediyor. Fakat kamerası olmaması garibime gitti. Hatta hala inanamıyorum ve acaba objektifi bir yerlere gizlemiş olabilirler mi diye inceliyorum. Kamerayı çok da önemli bir kriter olarak görmeyenlerin sayısı da bir hayli fazla tabi. Adres: philips.com.tr

  NokIa 6630

  Bazı telefonlar vardır ki piyasada kendini unutturmaz, yıllarca telefonlarla alakalı reklamlarda ve filmlerde kullanılır. Nokia’nın 6600 modeli de işte böyle bir telefondu. Bu tombul telefon öyle etkili oldu ki, türevleri çıkmaya devam ediyor. Nokia 6630’da yüksek kalitede fotoğraf ve video çekmeye olanak veren megapiksel kamera, iyi bir kavrayış için özel tuş ve gövde tasarımı ile oyun ve yazılım yükleme olanakları var. Bilgisayara kabloyla bağlantı kurarak da resim, melodi, yazılım ve video aktarabilirsiniz. Uzun lafın kısası bu telefon insanın ayaklarını yerden kesebilecek özelliklere sahip. Adres: nokia.com.trs

  Sony ErIcsson T290I

  Yeni kuşak telefonlarda öne çıkan ses, görüntü ve tasarım çizgisini taşıyan bu telefonu ilk gördüğüm anda hemen aklıma gençlik yıllarım geldi. Yoktu bizim gençliğimizde cep telefonları. Hatta sabit telefon bile bugünkü gibi hayatımızda değildi. Düşünüyorum da, keşke biz de yaşasaydık o yaşlarımızda. Bu cihaza bakıyorum mesela; renkli ve müzikli mesajlar yolluyorsunuz kur yaptığınız kadına, resmini ekranınıza oyuyorsunuz, çektiğiniz çiçek fotoğrafını yolluyorsunuz falan. Hem de uzuuun uzun konuşun diye hoparlörü bile var. Bahar da kapıya dayanıyor. Ah Behiye ah!
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı