Gündem Haberleri

  Cephe bölündü

  Hürriyet Haber
  21.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çiller'in, ‘‘Türbanı savunmazsam oylar FP'ye gider. Bize gelirse kontrol edebiliriz’’ sözü, FP ile DYP'nin arasını açtı. DYP ile birlikte yeni yasama yılı törenini boykot edeceğini açıklayan FP, son anda sürpriz yapıp, bu kararından vazgeçti ve Meclis'e gideceklerini bildirdi.

  Başkent kulisleri, siyasette yaşanan bir son dakika sürprizi ile çalkalanıyor. DYP lideri Tansu Çiller'in, ‘‘Türbanı savunmazsam oylar FP'ye gider. Bize gelirse kontrol edebiliriz’’ sözü, FP ile DYP'nin arasını açtı.

  FP ve DYP arasında başlayan ‘soğuk savaş’, 1 Ekim'de yapılacak TBMM'nin yeni yasama döneminin açılış töreninde takınılacak tavır konusunda açığa çıktı. DYP ile birlikte yeni yasama yılı törenini boykot edeceğini açıklayan FP, son anda sürpriz yapıp tavrını değiştirdi. FP, DYP'nin töreni boykot etme eylemine katılmama kararı aldı.

  Başkent kulislerinde, ‘Otağtepe Cephesi bölündü’ yorumlarına yol açan FP'nin bu tavrı, önceki gün yapılan Başkanlık Divanı toplantısında karara bağlandı. FP Genel Başkan Yardımcısı Cemil Çiçek, yeni Genel Kurul Salonu'nu boykot etme konusunda da Hürriyet'e şu bilgiyi verdi:

  ‘‘Salondaki yolsuzluğun sorumluları oradaki masa ve koltuklar mı? Hayır, cansız varlıkların ne sorumluluğu olur? Oradaki yolsuzlukların sorumluları, eti kanı olan insanlar. Bunların kim olduğunu da herkes biliyor. Birinci sorumlu eski Meclis Başkanı Mustafa Kalemli, sonra da ANAP. Hesap sorulacaksa bunlardan sorulmalı. Biz de bu hesabın sorulması, öncelikle de Kalemli'nin dokunulmazlığının kaldırılıp, yargılanmasını sağlamak için elimizden geleni yapacağız. Ama koltuk ve masaları, koltukların üzerindeki derileri protesto eder gibi yeni salona girmemezlik etmeyeceğiz. Çünkü bu tavır, açılış konuşmasını yapacak olan Cumhurbaşkanı protesto edilmiş gibi algılanacaktır. Biz, açılış törenine katılacağız.’’

  ÇİLLER, KUTAN'DAN ÖZÜR DİLEDİ

  Bu arada, Çiller'in geçtiğimiz haftasonu Kutan'ı telefonla arayarak, FP'de büyük yankı uyandıran, ‘Türbanı savunmazsam oylar FP’ye gider. Bize gelirse kontrol edebiliriz' sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyleyip, bu yanlış anlaşılmadan ötürü de özür dilediği öğrenildi.

  Çiller'in Kutan'a, ‘‘Ben öyle söylemek istemedim, farklı nakletmişler’’ dediği kaydedildi. Ancak Çiller'in, Kutan'a, ‘yanlış anlaşıldım’ dedikten bir gün sonra, İstanbul'da katıldığı bir toplantıda kadınlara hitap ederken, aynı konuda benzer ifadeler kullanması FP'lileri daha da öfkelendirdi. FP'nin önceki gün yapılan Başkanlık Divanı'nda Çiller için ‘Güvenilmez, samimiyetsiz kadın’ ifadelerinin kullanıldığı öğrenildi.

  DYP başörtüsü dağıtıyor

  Seçim kararının ardından harekete geçen DYP'de, umutlar başörtüsüne bağlandı. Türban yasağını siyasi malzeme olarak kullanan DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, köy köy başörtüsü dağıtılması için partisinin yetkili organlarına talimat verdi. Ardahan'ı ziyaret eden DYP Genel Başkan Yardımcısı Hayri Kozakçıoğlu da, merkeze bağlı Monofka Köyü'nde 50 kadına başörtüsü dağıttırdı. Türban olaylarının tartışıldığı bir dönemde başörtüsü dağıtmakla belirli kesimlere bir mesaj verildiği yolundaki eleştiriler konusunda Kozakçıoğlu, ‘‘Partimiz, insanların istediği gibi ibadet etmelerinden yanadır. İnsan haklarından yanadır. Bazı şeyleri savunmak, Fazilet Partisi'nin söylemlerini kullandığımız anlamına gelmez’’ dedi.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı