Gündem Haberleri

  Cep telefonuyla konuşan 3 bin 162 sürücüye ceza

  Ali GÜLER/KONYA, (DHA)
  01.10.2008 - 11:07 | Son Güncelleme:

  KONYA Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube ekipleri, bu yılın ilk 8 ayında direksiyon başında cep telefonu ile konuşan 3 bin 162 sürücüye 173 bin YTL para cezası kesti.

  Ekipler, trafik kazalarını enaz düzeye indirmek ve kazaya sebebiyet veren sürücü hatalarını önlemek amacıyla özellikle Temmuz ve Ağustos ayında denetimlerini cep telefonlarıyla konuşan sürücüler üzerinde sıklaştırdı. 2 ayda 1138 sürücüye, direksiyonda cep telefonuyla konuştukları gerekçesiyle ceza kesildi. Yılın ilk 8 ayında ise, fahri trafik müfettişlerinin hazırladığı tutanaklarla birlikte toplam 3 bin 162 sürücüye, 173 bin 910 YTL ceza para cezası uygulandı. Cep telefonunun sürücüler üzerindeki etkisini inceleyen araştırma sonuçlarında da kazaya sebebiyet veren etkilere rastlandığını belirten Trafik Denetleme Şube Müdürü İbrahim Tatır, şunları söyledi:
  “Araştırmalara göre, telefonla konuşan sürücülerin tepki verme süreleri gecikmekte, sabit bakış süresi ve kalp atım sayısı artmakta, daha fazla sayıda çevresel uyaranı gözden kaçırmakta, karar verme süreleri artmaktadır. Yine yapılan deneyler, araç kullanırken cep telefonu ile konuşmanın alkollü olarak araç kullanmaktan daha tehlikeli olduğunu ortaya koymaktadır. Sürücünün reaksiyon mesafesi artmaktadır. Sürücülerimizin, araç kullanırken mutlaka trafik kurallarına, trafik işaret ve levhalarına uymaları, dikkati dağıtacak davranışlardan kaçınmaları, cep telefonu ile konuşulması gerektiğinde trafiği engellemeyecek şekilde aracını yolun sağ tarafında durdurarak, aracın dörtlü tabir edilen sinyallerini yakmaları, bu tür hatalardan kaynaklanabilecek trafik kazalarını azaltacaktır.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı