Gündem Haberleri

  Cep telefonu hırsızlığına çözüm

  Hürriyet Haber
  13.09.2005 - 15:14 | Son Güncelleme:

  Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği (MOBİSAD) Adana Şube Başkanı Burçak Kıraç, geçmişte her kentte günde ortalama 50-60 cep telefonu hırsızlığının yaşandığı, kaçak nedeniyle vergi kayıplarının yıllık 160 milyon YTL'ye ulaştığı Türkiye'de, kayıt altına alma yönündeki düzenlemelerle ekonomik ve sosyal bir yaraya son verileceğini söyledi.

  Kıraç, piyasada satılan cep telefonlarının yüzde 30'a yakınının kaçak ve çalıntı olmasının sektörü olduğu kadar kullanıcıları da sıkıntıya soktuğunu, gecikmeli de olsa yeni telsiz kanunundaki düzenlemeyle yaşanan sorunların çözümlenmesi yolunda önemli adımlar atıldığını kaydetti.

  Türkiye'de yaklaşık 40 milyon cep telefonu kullanıcısı bulunduğunu, geçmişte bu açıdan hırsızların da bunu cazip bir alan olarak gördüğünü belirterek, ancak, gelişen teknolojinin yakalanmalarını sağlayacak bir verici işlevi yaratmasıyla artık durumun adeta tersine döndüğünü vurguladı.

  Yasal olmayan yollardan ülkeye giren cep telefonları ve hırsızlıklar dolayısıyla devlet ve vatandaşın bütçesinin önemli boyutlarda zarara uğradığına dikkati çeken Kıraç, şöyle devam etti:

  “Kaçak ve çalıntı cep telefonlarının kullanım dışı bırakılması sayesinde sorun önemli ölçüde çözümlenecek. Geçmişte her kentte günde ortalama 50-60 cep telefonu hırsızlığı ve bundan kaynaklanan üzücü olaylar yaşanırken, kayıt altına almaya yönelik düzenleme, ekonomik ve sosyal bir yaraya son verecek.”

  Kıraç, düzenlemeyle 13 Aralık tarihine kadar kullanıcılara 5 YTL karşılığında cep telefonlarını kayıt altına aldırabilme olanağı sağlandığını hatırlatarak, bunun değerlendirilmesini istedi.

  MOBİSAD Adana Şubesi'nin sorumluluk alanında 8 il olduğunu ve 176 üyelerinin bulunduğunu ifade eden Kıraç, Telsiz Kanunu'nun getirdiği yeni düzenlemelerle ilgili sektör mensupları, ilgili kamu kurum temsilcileri ve üyelerini bilgilendirmek amacıyla Adana Ticaret Odası'nda (ASO), “Temiz toplum, temiz sektör” paneli düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı