Gündem Haberleri

  Cep telefonlarında 2 megapiksel devrimi

  Hürriyet Haber
  14.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yüksek görüntü kalitesi ve kağıda baskı olanağını sunan megapikselli cep telefonlarının piyasadaki egemenliği artıyor. Geçtiğimiz yıl 1.3 olan megapiksel değeri son aylarda 2’ye çıktı. Biz de bu sayıda, piyasadaki 2 megapikselli telefonları incelemeye aldık. Sayısal kameraların yerini alma konusunda önemli bir adım olan 2 megapiksel özelliği, cep telefonlarına büyük bir artı getiriyor.

  Nokia N90

  CeBIT Bilişim’in en önemli ürünlerinden biri olan Nokia N90 aslında bir cep telefonu değil. Daha doğrusu, kamera özellikleri o kadar yüksek ki, telefon fonksiyonu yan özellik olarak kalıyor. 2 megapiksel çözünürlüğündeki kamerası ve oto-fokus çekim desteği ile Nokia N90, 20x sayısal zum, entegre flaş, keskin yakın plan ve düzenleme ayrıcalığı ile yüksek kalitede görüntü deneyimi sunuyor. Entegre çift ekranı ile bu telefonda anında fotoğraf ve video çekimi için 2 ergonomik çekim şekli var. Kamera bölümünü kolayca döndürdüğünüzde 2 megapiksellik kamera, görüntüleri yakalamanız için otomatik olarak hazırlanıyor. Nokia N90 ile çekilen fotoğraflar ve video klipler telefonunun içinde bulunan 31 MB’lık dahili hafızaya ya da 64 MB’lık Küçültülmüş Boyutlu Hafıza Kartında (RS-MMC) saklanabiliyor.

  Siemens SXG75

  Üçüncü Kuşak (3K) hizmetleri için tasarlanan bu telefon ülkemizde de çok yakında piyasaya sunulacak. Gelişmiş navigasyon sistemi sayesinde cep telefonundan harita takibini mümkün kılan cihaz, 2 megapiksel çözünürlüklü kamerasıyla fotoğraf ve video kayıtlarını pratik hale getiriyor. Kolay taşınabilme ve etkin kullanım detayları göz önünde bulundurularak tasarlanmış bir model. Görüntülü görüşme için ön yüzünde de bir kamerası bulunan telefon, RDS destekli FM radyo, MP3 çalar ve video oynatıcı olarak kullanılabiliyor. Telefonda bulunan çift hoparlör sayesinde stereo müzik de dinlenebiliyor. GPS modülü ve önceden yüklenmiş navigasyon sisteminin yanı sıra, telefonda bulunan çeviri programı, seyahat eden kullanıcılara İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Portekizce ve İspanyolca dillerinde de yardımcı oluyor.

  Sony Ericsson K750i

  Cep telefonu pazarına ilk düşen 2 megapikselli model olan Siemens K750i’yi anmadan olmaz. Küçük tasarımı, T610’dan bu yana devam eden çizgiyi yansıtıyor. 2 megapiksel çözünürlüklü kamerası, yerleşik flaşıyla uyumlu biçimde performans gösteriyor. Daha önce de incelemiş ve yazmıştım bu modeli. Tekrar inceledim ve kamera performansına tekrar hayran kaldım. Otomatik netleştirme özelliği ile sayısal kameralardaki kadar net görüntüler elde etmeyi olanaklı kılan model, 4 kez zum yapabiliyor. Telefonun 100’den fazla fotoğraf alabilen 32 MB’lık dahili belleğinin yanı sıra, 2 GB’a kadar Memory Stick Duo bellek kartlarını destekleyen harici bellek yuvası bulunuyor. MP3 çalar ve radyo özellikleri de cabası.

  Samsung D600

  Piyasada iyi bir yer edinen D500 modelinin geliştirilmiş versiyonu olan Samsung D600, daha estetik bir tasarım ve 2 megapiksele yükseltilmiş kamerasıyla huzurlarınızda. Çift hoparlörü ve kolay kullanımlı müzik yazılımıyla iyi bir MP3 çalar işlevi de gören telefon, şarkıları 3D ses kalitesinde çalabiliyor ve ek olarak özel hoparlör takılabiliyor. Sürgülü kapağa sahip D600, Mavidiş kulaklıkları ile müzik dinleme veya elleri kullanmadan görüşme yapma imkanı sağlıyor. 90 MB’lık dahili belleğine fotoğraf veya müzik kaydetmek mümkün.

  Panasonic VS6

  Panasonic, yeni GSM modeli VS6 ile şıklığı ve fonksiyonelliği bir potada eritiyor. 2.2 inç genişliğindeki ekran boyutu, 16 milyon renk desteği, 2 megapiksel kamerası ile Mavidiş ve USB gibi bağlantı özellikleri VS6’nin modern tasarımında buluşuyor. Entegre 2 megapiksel kameraya sahip olan Panasonic VS6 ile fotoğraf ve hareketli görüntü çekmek pratik ve zevkli. Hem çektiğiniz fotoğrafları büyük boy bastırabiliyorsunuz, hem de çekeceğiniz kareyi gerçek renkleriyle gördüğünüz için çekimlerinizde sürprizlerle karşılaşmıyorsunuz. VS6, video ve fotoğrafları bilgisayara yüklemek veya başkalarına göndermek için size farklı yöntemlerle paylaşma olanağı da sunuyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı