GeriGündem Cep numarasına menkul kıymet muamelesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cep numarasına menkul kıymet muamelesi

Cep numarasına menkul kıymet muamelesi
refid:3908687 ilişkili resim dosyası

Son iki aydır, 2005’in en iyileri, 2006’nın tahminleri, Amerika tüketici elektroniği fuarında neler oldu gibi konulardan fırsat bulup aklıma takılan önemli konulara değinemedim.

Cep telefonunun yaygın olduğu bir çok ülkede devrede olan güzel bir uygulama var. Kısaca numara taşınabilirliği olarak adlandırılan bu uygulama, kullandığınız cep telefonu numarasıyla bir operatörden başka bir operatöre numaranızı değiştirmeksizin geçmenize olanak tanıyor. Örneğin bu sistem Türkiye’de de uygulanırsa, Telsim cep telefonu ağını kullanan 532 kodlu bir numaraya sahip olabileceksiniz.

Bu tarz bir sistemin tüketiciye ciddi faydası var. Cep numaranız sabit kaldığından, daha uygun fiyatlı ya da farklı servislerin olduğu diğer operatöre geçerken sırf cep numaram değişmesin diye zorlanmıyorsunuz. Dolayısıyla kolaylaşan operatör değişimi, kullanıcıları ağlarında tutmak isteyen operatörleri daha rekabetçi yapıyor, yeni servisleri ve düşük tarifeleri zorunlu kılıyor.

Elbette böyle bir sisteme geçişe itirazlar da var. Uzun yıllardır 532/542 gibi numaralara yatırım yapmış ve markalarını bu numaralarla özleştirmiş operatörler numaralar üzerindeki hakimiyetlerini kaybettiklerinde zamanında yapmış oldukları yatırımların bir kısmını da kaybediyorlar. Bununla beraber, operatör ağı içinde verilen bazı servislerde aksama ve kısıtlama yaşanması riski de var.

Örneğin şu anda 532 numaralı cep telefonunuzdan 542’li bir numarayı ararken, Turkcell’den Telsim’i aradığınızın farkındasınız. Dolayısıyla konuşma ücretinin de başka bir Turkcell abonesini aramaya kıyasla daha fazla olduğunu biliyorsunuz. Ancak bu sistemin devreye girmesiyle aradığınız 532’li numara Turkcell’e ait olmak zorunda değil. İtirazlara ve buna benzer zorluklara rağmen, rekabetin arttırılması ve tüketicinin korunması amacıyla bu sistemin Türkiye’de de devreye girmesi muhakkak gerekli.

Yazı için araştırma yaparken, Türkiye’nin konuyla ilgili hukuki düzenleyicisi Telekomünikasyon Kurumu’nun 2005 iş planına rastladım. Bu plana göre Telekomünikasyon Kurumu 2006’ya kadar, Avrupa Birliği gereksinimleri uyarınca bu sistemi devreye alma hedefindeydi. Ancak sistem henüz fiilen hayata geçmedi. Gecikmeyle de olsa bu tarz bir sistemin ülkemizde devreye girecek olması hepimiz için sevindirici bir haber. Operatörlerin ve kanun koyucuların sistemi bir an evvel devreye almaları dileğiyle...

Turkcell’den netten cebe VoIP servisi

Telefon görüşmelerinin İnternet üzerinden yapılmasına genel olarak VoIP deniyor. VoIP sayesinde telefon görüşmelerinde ciddi anlamda ucuzlama sağlanabiliyor. Turkcell de kısa bir zaman önce NettenCebe adlı bir servis sunmaya başladı. Bilgisayarınızı ve Turkcell’in uygulamasını kullanarak başka bir Turkcell abonesine dünyanın neresinde olursanız olun, VoIP teknolojisini kullanarak ulaşma imkanı sağlıyor. Servisi kullanabilmek için bir Turkcell hattına ihtiyacınız var. Servisin ücreti Türkiye içerisinde görüşme yapmışçasına Turkcell hattınıza işleniyor. Tamamen Turkcell tarafından tasarlanan bu sistem bildiğim ilk Türk VoIP uygulaması.

Uygulamanın eksik tarafı sadece başka Turkcell abonelerini arayabilmeniz, yani başka operatörleri ya da TT’nin hatlarını arayamıyorsunuz. Uygulamaya ulaşmak için Turkcell’in arapsaçı İnternet sitesinde epey araştırma yapmanız veya uğraşmak istemiyorsanız Google’da NettenCebe yazmanız yeterli.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle