Gündem Haberleri

  ‘Cennet’in kaderi bakanlıkta

  Hürriyet Haber
  07.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Milli Park ve SİT alanı Fırtına Vadisi'ne baraj yapımına ‘‘yürütmeyi durdurma’’ kararı veren Trabzon İdare Mahkemesi gerekçeli kararı açıkladı. Koruma listesindeki cennet vadi için şimdi gözler imdi Çevre Bakanlığı'nda.

  Rize'nin Çamlıhemşin İlçesi'ne bağlı Fırtına Vadisi'nde DSİ'nin yapımına başladığı hidroelektrik santralının doğaya vereceği tahribat nedeniyle, yöre sakinlerinin açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı veren Trabzon İdare Mahkemesi, gerekçeli kararını açıkladı.

  İzmirli avukatların temsil ettiği Çamlıhemşinli yurttaşların haklı olduğunu belirten mahkeme, kararı Çevre Bakanlığı ve işi yürüten müteahhite tebliğ etti.

  BARAJ YAPILIRSA 83 BİN AĞAÇ KESİLECEK

  Gerekçeli kararı İzmir Barosu'nda düzenlenen toplantıda avukatlar Erol Özcan, Ahmet Alemdar, Maksut Bozacı ve Arzu Demirci açıkladı. Avukat Özcan, bilimadamlarının ‘‘Değil santral yapmak, düşüncesi bile mümkün değil’’ dediği bölgede, şu ana kadar yapılan tahribatla ilgili olarak mahkeme kararlarının kesinleşmesinin ardından tazminat davaları açacaklarını da kaydetti. Özcan, bugüne kadar 7 bin dolayında ağaç kesildiğinin tahmin edildiğini vurguladı. İnşaat sürerse 83 bin ağaç daha kesilecek.

  Çamlıhemşin'deki çevre mücadelesine destek veren İzmirli doğaseverler ile birlikte Sinop'tan 21 Temmuz'da başlatacakları bisiklet turu ile Karadeniz'i 10 günde geçeceklerini belirten Avukat Özcan, ‘‘31 Temmuz-1 Ağustos tarihleri arasında Fırtına Vadisi'nde şenlik yapacağız. Bu şenliğe ülkedeki tüm doğaseverleri de bekliyoruz’’ diye konuştu.

  MAHKEME: ÇED RAPORU YETERSİZ

  Trabzon İdare Mahkemesi, açıkladığı gerekçeli kararında, yapıma esas teşkil eden Çevre Bakanlığı'nın Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun yetersizliklerle dolu olduğunu belirtti. Rapor eklerinde sadece hidroelektrik santralın yapımına olumlu görüş veren yazıların bulunduğunu, olumsuz olanların ise konulmadığını kaydetti.

  Şimdiden 7 bin ağaç kesildi

  Yap-işlet-devret modeli ihale edilen santralda, 5 yılda 535 ton dinamit patlatılacak. İnşaatta 413 bin metreküp hafriyat dere yatağına dökülecek. Türkiye enerji üretiminin binde 4'ü oranında elektrik sağlanacak proje için vadide, uzman hesabına göre 83 bin ağaçın kesileceğini belirten Avukat Erol Özcan, önemli bölümü milli park, bir bölümü doğal SİT kapsamındaki Fırtına Vadisi'nin en hızlı gelişen turizm bölgelerinden olduğuna dikkat çekti. Vadinin, dünyanın koruma altındaki 200 ekolojik bölgesinden biri olduğunu hatırlatan Özcan, ‘‘Vadi endemik kuşlar açısından korumada öncelikli 217 alandan birisi. Dağ Horozu ve Kafkas Kekliği dünyada sadece Çoruh ve Fırtına Vadisi'nde yaşamaktadır. Bölgede 16 balık, 3 semender ve 4 kurbağa türü bulunmaktadır’’ dedi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı