Gündem Haberleri

  Cengiz, Şahin’i fena kandırmış

  Aslı SÖZBİLİR/İSTANBUL
  07.08.2009 - 01:17 | Son Güncelleme:

  Ergenekon’un 3’üncü iddianamesinde yer alan bilgiler, Özel Harekát Dairesi eski Başkanvekili İbrahim Şahin’in, Alevi ve Ermeni önderlere suikastları yapacağı ileri sürülen ’S1 timi’ için kendisini yönlendiren Fatma Cengiz tarafından ciddi anlamda ’kandırıldığını’ ortaya koyuyor.

  En kel, dombiliye sarıl

  Kayseri Hava İndirme Tugayı’nda görevli olduğu izlenimi veren Fatma Cengiz, Şahin’i bazen kendi hattı üzerinden bazen de TVK diye adlandırdığı başka bir hattan, "Ben aradan çıkıyorum" diyerek ’komutan’ olduğunu söylediği kişilerle mesajlaştırıyor. ’S1 timi’ kadrosunu oluşturmaya yardımcı olacağı iddia edilen 7. Kolordu eski Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu’nun (Son YAŞ ile Orgeneralliğe terfi etti) isminin görüşmelerde gündeme gelmesiyle kandırmaca netleşiyor.

  Şahin’in, 03.01.2008 tarihli telefon görüşmesinde, "Hele yarın Kalyoncu paşam bi gelsin, bi ilk yüzyüze muhatap olayım ya sen şunun bi resmini göndersene rezil olmayayım. Yanında birkaç kişi olur, ben şaşırırım başkasına giderim sonra" sözlerine Fatma Cengiz, "Abi bak içlerinde en kel, en dombili, en yürümesinden aciz hangisiyse ona sarıl sen" diyor (sayfa 1040). Kalyoncu Paşa’nın bu tarifle hiç uyuşmayan fiziği, Şahin’in onun taklidini yapan başka birisiyle görüştürüldüğünü ortaya çıkartıyor. İşte Cengiz-Şahin diyaloğundaki gariplikler:

  Hepsi sana bayıldı

  02.11.2008 tarihli konuşmada Şahin, görüştüğü "en büyüğün" Fatma Cengiz’i sevdiğini söylerken, Cengiz, Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak’ı kastederek, "İletişim Sorumlusu Metin Bey beni bir kaşık suda boğmak istiyor" diyor. Şahin ise, "O da seni çok seviyor. Öyle sana kızdıklarına bakma senin kurduğun sisteme felan bayılmışlar gebermişler valla... Ne yaptıysan bu komutanlara akşam en son konuştuğum diyor ki, ’Kimi gönderdiysem bundan tırstılar’ diyor ya en son bana diyor ki, ’Ben mi Genelkurmay Başkanıyım bu mu’ diyo ya" diye karşılık veriyor.

  Halay mı çekiyorum/images/100/0x0/55ea4d05f018fbb8f876ea24

  Yine Cengiz’in hattı üzerinden B. Paşa dediği birisi ise mesajlaşan Şahin, "Komutanım harekát merkezleri tamam da bu insanların malum ev ve çocukları olacak" mesajına B. Paşa dediği kişi, "Onları ayarlamaya çalışıyorum Şahin Bey, ben burada halay mı çekiyorum en azından birer lojman ve maaş" diye cevap veriyor. (Syf. 1071)

  S1 timine özel kimlik

  Fatma Cengiz’le mesajlaşan İbrahim Şahin, S1 timinin kimliğinin nasıl olacağını soruyor. Tuğgeneral Metin Gürak’la konuştuğunu iddia eden Cengiz, "Şekli dizaynı yaptık; Metin bey tamam dedi. Malzeme bekliyom dijital. Kimliğin ön yüzü bayrak filigram, sağ üst köşede resim, üstte arması, sol başta ad, soyad, rütbe" cevabını veriyor. Fatma Cengiz, daha sonra kimliklerin hazırlandığını, İbrahim Şahin’e kimliğinin ise bizzat İlker Başbuğ tarafından verileceğini söylüyor. (syf 1076)

  Ben de aptallaştım

  İbrahim Şahin, 03.12.2008’de Fatma Cengiz’e çektiği mesajda, tüm hazırlıkları yapmasına karşın sürecin uzamasına ilişkin sitem ediyor. Şahin, "Ya niye kızgın olayım, hergün ayrı şeyler söylendiği için ben de aptallaştım. Dün İstanbul’dan oğlum geldi, artık onlar da inanmaz oldu. Net bir şey söylenmiyor ki, söylenen tek şey ’bekle’" diyor. Cengiz, "Abi iyi de, 27 komutan 150 kişilik tv ekibi biz tam 4 yıl bekledik, 1 ayda isyan ettin tam sona geldik derken yapmayın lütfen" diyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı