Gündem Haberleri

  Cemile’li meclisten hangi hükümet çıkacak

  Hürriyet Haber
  25.09.2013 - 01:06 | Son Güncelleme:

  Almanya’da Başbakan Angela Merkel, mutlak çoğunlukla tek parti iktidarını kılpayı kaçırdığı genel seçimlerin ardından koalisyon ortağı arayışlarına başladı.

  Ancak Merkel’in işi dün daha da zorlaştı. Merkel’in merkez sağdaki CDU/CSU’su da dahil meclisteki üç parti, Sol Parti ile koalisyonu reddetmişti. Merkel’in muhtemel ortağı Yeşiller’de ise dün eşbaşkan Claudia Roth’un ardından partinin liste başı adayı Jürgen Trittin de istifa etti.

  SPD İLE DE İŞİ ZOR

  Sosyal Demokrat Parti (SPD) içinde de koalisyona sıcak bakmayanlar var. Koalisyon görüşmelerinin zor başladığı bu meclis, Alman tarihinin en renklilerinden biri. Dün ilk kez Federal Meclis’e gelerek parti grup toplantısına katılan Batı Trakyalı Cemile Giousouf, “İşçi kızıyım. Yunanistanlı Türk azınlık mensubu olduğum için siyaset evimizde sürekli konuşuldu. Ama vatanım Almanya. Meclisi görünce sorumluluğumun ne olduğunu çok daha iyi anladım” dedi. Almanya’da ilk siyah milletvekili de seçildi. SPD’den meclise giren Karamba Diaby, Senegal doğumlu bir kimyager.

  Etiketler: angela merkel
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı