Gündem Haberleri

  Cemil Çiçek'ten 3 bomba:

  Hürriyet Haber
  07.11.2009 - 12:39 | Son Güncelleme:

  Bakan Çiçek: Claudia Roth bile Güneydoğu’ya Baykal’dan çok gitmiştir. Metehan Demir yazıyor...

  Claudia Roth bile Güneydoğu’ya Baykal’dan çok gitmiştir

  Türkiye ‘Meraklı Melahatlar’ Cumhuriyeti oldu

  Anavatan Özal’ı öldüren parti ile birleşti

  HÜKÜMET Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, 10 Kasım'da Meclis'te gündeme getirilecek demokratik açılım süreci öncesi başta muhalefet olmak üzere bir çok kesime kritik mesajlar gönderdi.

  CHP’nin, hükümetin demokratik açılım paketine tepkilerin temeli olmadığını savunan Çiçek, "Önce ortaya bir alternatif koysunlar. Sonra konuşşunlar. Bölgeye bile gitmeden her yaptığımıza hayır diyorlar. Muhalefet bu mu? Bölge ile ilgili ne biliyorlar. Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth bile Deniz Baykal’dan daha çok Güneydoğu’ya gitmiştir" dedi.

  Metehan DEMİR YAZIYOR

  Ankara’nın doğusuna geçmeye üşeniyorlar

  Roth bile daha çok gitti

  Cemil Çiçek, muhalefetin tutumunun sadece her yapılana karşı çıkmak olduğunu iddia ederek, ‘Maalesef bu kadar sert duruşlarına rağmen için dolu bir duruşları yok. Abartmıyorum, Claudia Roth bile bunlardan daha çok oralara gidiyor. Ama CHP Ankara’nın doğusuna bile geçmeye üşeniyor. Sonra da kalkıp mangalda kül bırakmıyor’ diye konuştu.

  Atatürk’ün ölüm yıldönümü nedeni ile eleştirilere yol açan 10 Kasım’da Demokratik Açılım sürecinin Meclis’te görüşülmesi ile ilgili de Cemil Çiçek, bu konuda bir değişiklik olmayacağını, kafa karıştırmak isteyenlerin oyununa gelmeyeceklerini ve gelecek hafta konunun TBMM’de gündeme getirileceğini söyledi.

  Çıkıp yeni bir şeyler söyle

  TRT Türk’te yayınlanan "Konuşacak Çok Şey Var" programına da katılan Çiçek, muhalefete yüklenerek şunları söyledi:‘Ya kardeşim, böylesine yürek yakan, ülkenin geleceğini tıkayan ayağımızdaki pranga, birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi dinamitleyen bu meseleyle ilgili ne söylüyorsun. Çıkıp yeni bir şeyler söyle. Böyle her yapılana hayır demekle nereye varacaksın?’’

  Varlığını hükümet asker kavgasına bağlayanlar var

  Hükümet ile TSK arasındaki ilişkileri de anayasal düzen içinde ‘gayet iyi’ olarak tanımlayan Cemil Çiçek şöyle devam etti: "Her dönemde varlığını TSK ile hükümet arasındaki kavgaya bağlayanlar vardır. Bizim dönemimizde de buna gayret edenler var. Kendileri bir şey yapamadığı için askerden veya bir başyka yerden medet umanlar var. Bunu herkes çok iyi biliyor.

  Meraklı Melahatlar Cumhuriyeti

  Şimdi de Başbakan ile Genelkurmay Başkanı arasında 29 Ekim’de yapılan görüşmeye taktılar.Yok ne konuştular. Açıklansın. Detayları ne diye. Hatta iyice işi ileri götürüp bu görüşmeyi 27 Nisan sonrası Yaşar Büyükanıt Paşa ile Başbakan görüşmesine bağlayanlar oldu. Böyle bir şey olur mu? Devletin iki önemli ve saygın şahsın arasında her görüşme açıklanır mı? Ne yani, gizli kapaklı şahsi mesele mi hallediyorlar...Devlet işi görüşülüyor tabii ki. O zaman bundan sonra benzer her görüşmeyi ortada yapalım. Merak edenlere de gel sen de bir köşede otur diyelim. Hatta davetiye çıkaralım. Dünyanın neresinde böyle istekler var? Türkiye artık resmen ‘Meraklı Melahatlar’ Cumhuriyeti haline geldi. Ortada dolaşan ve ortalığı karıştıran bir sürü Meraklı Melahat var."

  Birleşmeyi doğru bulmadım

  Özal’ı öldüren parti ile birleştiler

  Eski bir ANAP’lı olan Cemil Çiçek, Anavatan Partisi ile Demokrat Parti’nin birleşmesini de değerlendirdi. Çiçek, "Birleştiği öbür tarafın Anavatan Partisi’nin felsefesine Özal’ın şahsına itirazları vardır. Zamanında söylemedikleri laf bırakmadılar. Hakaretin bini bir para. Bana göre, erken ölmesinin sebebi bu hakaretlerdir. Şimdi bunların hiçbirisi olmamış gibi birleşelim diyorlar. Sanki bunlar olmamış gibi, sanki o parti ile yani rahmetlli Özal'ı hakaretleri ile kahrından öldüren parti birleşiyorlar. Çok doğru bulmadım. Hayırlı uğurlu olsun. Kendi bilecekleri iş. Merkeze oturacaklarını söylüyorlar. Siyaset herkese açık. Önemli olan milletin gönlüne oturmaktır.Yapabiliyorlarsa yapsınlar’’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı