Gündem Haberleri

  Cemil Çiçek teklifi 'müstehzi' bulup geri gönderdi

  Zeynep GÜRCANLI
  05.01.2015 - 18:23 | Son Güncelleme:

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e tahsis edilen lüks makam aracıyla başlayan tartışmaların ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, TBMM'ye bir yasa teklifi vermişti.

  "İtibar yasası" başlığı altındaki teklif, bakan, müsteşar ve kurum başkanlarının tüm makam araçlarının, "her yeni model çıktığında, yenilenmesi" önerisini içeriyordu.

  Ancak Tanrıkulu'nun bu teklifi, TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından veto edildi. Teklifi geri gönderen Çiçek, gerekçeyi de şöyle açıkladı; "müstehzi üslup içeriyor..."

  TBMM iç tüzüğünün 67. maddesinde, Başkanlığa gelen yazı ve önergelerde kaba ve yaralayıcı sözlerin varlığı halinde, söz konusu yazı veya önergenin "düzeltilmesi için sahibine geri verilmesinin" yer aldığını hatırlatan Çiçek, iade yazısında şöyle dedi;
  "Son günlerde kamuoyunda tartışılan birtakım konuların kanun tekliflerine konu edilmesinde mahzur bulunmamakla birlikte müstehzi bir üslupla düzenleme önerilerinde bulunulması TBMM İçtüzüğü'nün 67"nci maddesine aykırılık teşkil etmektedir. İlgi kanun teklifiniz de müstehzi bir üslup içermesi nedeniyle kaba ve yaralayıcı nitelikte görüldüğünden TBMM İçtüzüğü'nün 67'nci maddesi uyarınca ekte iade edilmiştir. "

  TANRIKULU "İTİBAR İÇİN" DEMİŞTİ

  Tanrıkulu, "Türkiye'de yüksek mevkide bulunanların itibarlarının korunması" gerekçesiyle hazırlayıp, TBMM'ye sunduğu yasa teklifinde, "Yöneticilerimizin tevazusu, ülkemizin zenginliğiyle tezat oluşturmaktadır" ifadesini kullanmıştı.
  Yasa teklifi gerekçesinde, Diyanet İşleri Başkanı'na tahsis edilen aracın "münferit" kalmaması, tüm kurum başkanlarına da aynı tahsisatların yapılması gerektiği ifade edildi. Tanrıkulu'nun yasa teklifi önerisinin metni şöyleydi;

  BAKANLAR, BAKAN YARDIMCILARI, MÜSTEŞARLAR, DİYANET İŞLERİ BAŞKANI VE DİĞER ÜST KURUM BAŞKANLARININ MAKAM ARAÇLARININ YENİLENMESİ HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

  MADDE 1- Bakanlar, Bakan Yardımcıları, Müsteşarlar, Diyanet İşleri Başkanı ve Diğer Üst Kurul Başkanlara tahsisli makam araçları, aracın her yeni üst modelinin çıkmasıyla birlikte değiştirilir. Makam araçlarının Bakanlık teşkilatına ve kurumların kişilerin itibarına yakışır olması konusunda özen gösterilir.

  GEÇİCİ MADDE- Eskiyen makam araçları Bakanlık envanterinden çıkartılır. Başka bir alt makam tarafından kullanılamaz. Tahsisli makam araçlarının yenilenmesi için Bakanlık bütçesinden pay ayrılır.

  MADDE 3- Bu kanun yayımlandığı tarihte yürürlüğe girer.

  MADDE 4- Bu kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı