Gündem Haberleri

  Cemevi 174’üncü maddeye takılıyor

  Hürriyet Haber
  14.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cemevi 174’üncü maddeye takılıyorBaşbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, cami-cemevi tartışmalarını değerlendirirken, tekke ve zaviyeleri yasaklayan Anayasa’nın 174’üncü maddesine dikkat çekip, “Anayasa’yı dolanarak bir iş yapmak var, bir de Anayasa’da hakikaten bu konuda kafa yorarak, yani bu konuyla ilgili Anayasa’ya da uygun bir adım atmak var. Onun için Anayasa’nın 174’üncü maddesinin de bu çerçevede bir değerlendirme ihtiyacı var” dedi.

  Bozdağ, önceki gece Kanal A’da katıldığı programda özetle şunları söyledi: “Mesela cemevi, cem kültür evi, bir sürü değerlendirmeler var. Alevi kardeşlerimiz arasında da bir ittifak tam anlamıyla yok. Bizim Anayasa ve yasalardan kaynaklanan ciddi de bir sorunumuz var. Anayasa’nın 174’üncü maddesi devrim kanunlarını sayıyor ve pek çok yasak getiriliyor. Alevi inanışına sahip kardeşlerimizin kullandığı dini sıfatların pek çoğu da bu yasakların içerisinde. Diğer tarikatlara mensup kardeşlerimizin kullandığı veya İslam’ın diğer yorumlarının kullandığı pek çok şey de orada yasaklar arasında. Şimdi 174’üncü madde, bu devrim kanunlarının Anayasa’ya aykırı olduğuna ilişkin bir yorum da yapılamaz diyor. Esasında bir hukuki sıkıntı da burada yatıyor. Yani Anayasa’yı dolanarak bir iş yapmak var bir de Anayasa’da hakikaten bu konuda kafa yorarak yani bu konuyla ilgili Anayasa’ya da uygun bir adım atmak var. Onun için Anayasa’nın 174’üncü maddesinin de bu çerçevede bir değerlendirme ihtiyacı var.”       

  Mostar hatırası

  BAŞBAKAN Yardımcısı Bekir Bozdağ, Srebrenitsa soykırımının 17. anma yıldönümü törenlerine katılmak amacıyla geldiği Bosna-Hersek’te, tarihi Mostar Köprüsü’nde her yıl geleneksel olarak düzenlenen atlamalara katılan sporcularla bir araya geldi. Bozdağ, sporcuların köprüden atlayışlarını izledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı