Gündem Haberleri

  Çember içinde Cuma namazı

  Mustafa ÖZDABAK-Özkan ARSLAN/İSTANBUL, (DHA)
  14.06.2013 - 15:16 | Son Güncelleme:

  TAKSİM’deki Gezi Parkı'nda ikinci kez Cuma namazı kılındı. Verilen hutbede, "Doğayı, insan onurunu, yaşamı savunanlar bütün saldırılara karşı yek vücud olup, yardımlaşmaya devam ediyorlar" denildi. Namaz sırasında diğer aktivistler el ele tutuşarak güvenlik çemberi oluşturdu.

  Gezi Parkı'nda yağmur nedeniyle serilen naylon ve örtüler üzerinde, kendilerini "Antikapitalist Müslümanlar" olarak tanıtan grubun öncülüğünde Cuma namazı kılındı. Namaz sırasında diğer eylemcilerin el ele tutuşarak güvenlik çemberi oluşturması dikkat çekti. İlahiyatçı İhsan Eliaçık namaz öncesi yaptığı konuşmada, "Bizim duruşumuz siyasi ve politik bir duruştan önce vicdani ve ahlaki bir duruştur. Vicdan vicdanı, Müslüman yüreği, peygamber ahlakı, mazluma kimliği sormamayı emrediyor’ dedi.

  TAKSİM MEYDANINDAN KARELER / FOTO GALERİ

  İmam Hatip mezunu Sedat Doğan okuduğu Cuma hutbesinde, şunları söyledi:"Hiçbir huzur bozucu ortam yokken Salı günü polislerin Taksim Meydanına girip, Gezi Parkı’nı da içine alacak şekilde yaptıkları saldırı, büyük bir haksızlık ve zulümdür. Yaklaşık 3 haftadır buradayız. Buradaki insanlar ortak yaşam alanlarını savunmakla kalmıyor aynı zamanda burada yeni bir yaşam biçimi de inşa ediyorlar. Paranın geçmediği, kimsenin aç kalmadığı Gezi Parkı’nda, farklı inanışlara ve yaşam tarzına sahip insanlar birlik ve kardeşlik içerisinde direnişlerini sürdürüyorlar. Direnişin en başından beri Gezi Parkı’nda bulunan Müslümanlar olarak bizler hiçbir şekilde bir saldırıya, tacize uğramadık. Eğer Gezi Parkı dışında ya da içinde münferit de olsa, provokasyon da olsa, başörtülü kadınlara yapılmış bir saldırı var ise, Gezi Parkı ruhuna düşen bu saldırılara karşı başörtülü kadınların yanında olmaktır. Gezi Parkı’nın bütün bireyleri kadar, başörtülü kadınlar da bu direnişin öznesidirler. Buradaki ruh, dayanışma, birlik ve paylaşım ruhudur. İktidarın kamplaştırıcı siyasetine gelmeden, halkların Gezi Parkı’nda örgütlediği kardeşliği, dışarıya da taşımalı, Gezi Parkı ruhunu bilmeyen kardeşlerimizle de bu ruhu paylaşmalıyız. Bizler için sadece zulmedenler düşmandır, halklar kardeştirler."

  Çember içinde Cuma namazı Gezi Parkı'nda ilk cuma namazı

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı