Gündem Haberleri

  "Çember" çetesi

  A.A
  31.08.2006 - 12:42 | Son Güncelleme:

  İzmir Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği ”Çember” adlı operasyonda, sahte işkence raporu, plaka, tescil belgesi, ehliyet, kimlik, doktor raporu, basın kartı, pasaport ve diploma hazırladıkları tespit edilen şebekenin 25 elemanı, İstanbul, Balıkesir, Denizli ve İzmir'de yakalandı.

  Liderleri arasında emekli bir başkomiserin de bulunduğu şebekenin, doktor kontrolüne giden gözaltındaki kişiler için “işkence gördüğüne dair” sahte doktor raporu hazırladığı ortaya çıktı.

  Alınan bilgiye göre, İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü Mali Büro Amirliği ekipleri, sahtecilik yapmak suretiyle çeşitli belge ve kimlik düzenleyen bir şebekeyi takibe aldı. İzmir polisi, uzun süren istihbarat ve teknik takibin ardından şebeke elemanlarını yakalamak için operasyona başladı.

  “Çember” adı verilen ve İstanbul, Balıkesir, Denizli, İzmir'de eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda, şebekenin lideri konumundaki A.B. (32), K.K. (28), İ.Ç. (48) ve K.K. (25) ile şebeke elemanları H.Ç. (42), M.K. (55), Ö.T. (45),
  E.A. (27), K.A. (27), C.K. (30), L.K. (34), M.N. (33), O.Ö. (26), E.Ç. (44), B.G.
  (32), U.M. (23), M.E. (53), Ş.U. (45), A.Ç. (32), S.S. (30), İ.D. (26), E.U. (32), S.H. (28), N.K. (32) ve C.E. (30) yakalandı.

  LİDER GRUBUNDA EMEKLİ BAŞKOMİSER VAR

  Şebekenin lider grubunda yer alan ve gözaltına alınan İ.Ç'nin, emekli başkomiser olduğu belirlendi. Halen başka bir suçtan cezaevinde yatan K.Ö'nün (33) de şebeke elemanları arasında yer aldığı tespit edildi. Gözaltına alınan zanlılardan S.H, N.K. ve C.E, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısının talimatıyla serbest bırakıldı. Bu 3 kişi hakkında da sanık sıfatıyla dosya hazırlanarak savcılığa gönderileceği bildirildi.

  SAHTE İŞKENCE RAPORU ÇIKTI

  İzmir Mali Büro Amirliği ekiplerinin, yakalanan zanlıların gösterdikleri yerlerde yaptıkları aramalarda, sahte plakalar, tescil belgeleri, ehliyet, kimlik, doktor raporu, basın kartı, pasaport, çeşitli üniversitelere ait diplomalar, bu belgeleri hazırlamakta kullanılan bilgisayarlar, mühürler ve malzemeler ele geçirildi.

  Aramalarda, doktor kontrolüne giden gözaltındaki kişiler için “işkence gördüğüne dair” sahte doktor raporunun da bulunması polisleri şaşkına çevirdi. Ele geçirilen sahte plakalar arasında “34 FB 1907” ve “34 GS 1905” gibi özel plakaların da yer aldığı görüldü.

  Şebeke elemanlarının düzenlediği sahte belgelerin çok özenle hazırlandığı ve gerçeklerinden ayırt edilmesinin güç olduğu belirtildi.

  Şebeke elemanları arasında bulunan ve 'tarihi eser kaçakçılığı” suçundan hakkında yakalama kararı bulunan E.U'nun dün sevk edildiği adliyede tutuklandığı bildirildi.

  Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğündeki işlemleri tamamlanan şebeke elemanı 21 kişi ise bugün İzmir Adliyesine gönderildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı