GeriGündem Cemaat çıkışı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cemaat çıkışı

Cemaat çıkışı

Meclis FETÖ Araştırma Komisyonu Başkanvekili, AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, “Cemaatlerin Türkiye’yi yönetme gibi bir meselelerinin olmaması gerektiğini hatırlatmamız gerekiyor. Cemaatler siyasallaşmayacak, tarikatlar da cemaatleşmeyecekler” dedi. Cemaatlerin otokontrolünü hukukun yapması gerektiğini belirten Özdağ, Hürriyet’e özetle şunları söyledi:

MEZHEBİN DEVLETİ OLMAZ
“Türkiye’de cemaatler, vakıflar, STK’lar olacak. Bunlar ideolojilerin, mezheplerin renklerini de taşıyabilir, ama faaliyetlerini yaparken hukuktan ayrılmayacaklar, demokratik kurallar içerisinde ülke bütünlüğüne hizmet edecekler. Toplumun siyaset yapan dini cemaatlere değil ahlak mayalayan, değerlerimizi, kültürümüzü yaşatan dini, ahlaki organizasyonlara ihtiyacı var. Aslında tarikatların, cemaatlerin varlık sebebi de budur.

Cemaatin, etnisitenin, mezhebin devleti olmaz. Türkiye, Osmanlı bakiyesinin devletidir, burada herkes olacaktır. Devlet, her ideolojinin, her mezhebin, her meşrebin, her ekolün olduğu yer olmalıdır. Cemaatler niye siyasete müdahil oluyorlar? Kişisel hırslarla dini basamak yaparak dünyaya talip olmak. Bu ise dinin kabul etmeyeceği bir şeydir.

Devlet ve hükümetler özgürlüklerin alanını genişletmeli, bütün STK’lar ve cemaatlere eşit mesafede olmalı, bir cemaate maddi manevi ayrıcalık tanımamalıdır. Siyaset-- cemaat ilişkilerinde liyakat, ehliyet, adalet kriter olmalıdır.

Sistem dini hayatı ve dindarları tehdit olarak görmemeli, cemaatler de hukuk dışına çıkmamalıdır. Darbeler hukukla, adaletle, demokratik kanalların açık bırakılmasıyla engellenir.

Siyasetin çare üretemediği yerde gücü elinde bulunduranlar, durumdan vazife çıkararak o kanalları silah zoruyla açmaya çalışırlar, siyaset kurumu buna imkân vermemeli, yanlış yola sapanlara hukukla gereğini yapmalıdır.

Türkiye’de cemaatler olmalıdır ama hukukla denetlenmelidirler. Otokontrolü hukuk yapmalıdır. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da aktif olması gerekir. Cemaatlerin fikirleri, düşünceleri olmalı, ama bu konuda Diyanet’in de ‘o öyle düşünüyor ben de böyle düşünüyorum’ demesi gerekir. Fetullah Gülen cemaatinin illegaliteye ve darbeye evrilmesi dine ve dini cemaatlere düşmanlığa da dönüşmemelidir, çünkü kötü emsal örnek olmaz.” 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle