Gündem Haberleri

  Cem Özdemir: AKP merkez partisi olduğunu kanıtlamalı

  BRÜKSEL(ANKA)
  23.07.2007 - 11:44 | Son Güncelleme:

  Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu üyesi Cem Özdemir, AKP’nin bu zaferi çok iyi değerlendirmesi gerektiğini belirterek, “Eğer gerçekten Türkiye’nin yeni merkez partisi olmak istiyorsa. Örneğin kadın bakan sayısını yükseltip Alevileri kucaklayarak Kürt meselesinde cesur adımlar atmalıdır” dedi.

  Cem Özdemir, yaptığı açıklamada “Türkiye’de istikrar kazandı. Halk değişimin devamını destekledi. Dışarıda ve Türkiye’de bütün provokasyonlara rağmen AB müzakere masasından kalkınmamasını halk onurlandırdı” dedi.

  301 KALDIRILMALI

  Hükümetin AB yolunda halktan aldığı desteğin arkasını getirmesini gerektiğini belirten Özdemir, “En başta 301. maddenin kaldırılması. Bunun karşılığında da AB’de kendisine düşen görevi yerine getirip müzakereleri hızlandırmalıdır” şeklinde konuştu.

  Cem Özdemir, AKP’nin bu zaferi çok iyi değerlendirmesi gerektiğini vurgularken “Eğer gerçekten Türkiye’nin yeni merkez partisi olmak istiyorsa. Örneğin kadın bakan sayısını yükseltip Alevileri kucaklayarak Kürt meselesinde cesur adımlar atmalıdır.Hükümet içinde liberal kesimden insanların bulunması hem içeriye hem dışarıya önemli bir mesaj olur” değerlendirmesini yaptı.

  MECLİSTE SOL BOŞLUK OLACAK

  Bundan sonraki seçimlerde güçlü bir liberal solun Meclise girmesi gereğine işaret eden Özdemir, "Bunun için bugünden itibaren çalışmalara başlanmalıdır. Ne yazık ki mecliste sol boşluk yaşanacak. Bu hem Türkiye için, hem de iktidar için iyi bir şey değil. Her iktidarın karşısında güçlü muhalefete ihtiyaç vardır” dedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı