Gündem Haberleri

  Cem: Kıbrıs 2002 bitmeden çözülmeli

  Hürriyet Haber
  08.01.2002 - 13:19 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Kıbrıs sorununun 2002 yılı sonundan önce çözülmesi gerektiğini söyledi.

  Cem, Alman `Frankfurter Allgemeine Zeitung` gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs`ta, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş`ın konfederasyon önerisi ile 1998 yılının Ağustos ayından bu yana bir değişim sürecininyaşandığını belirtti.  
   
  Denktaş`ın, Klerides`i davet etmesinin de olumlu bir adım olduğuna işaret eden Cem, ``Karşılıklı anlayış için daha iyi bir platform yaratmış durumdayız`` dedi.  ``Objektif nedenlerden dolayı Kıbrıs`taki halk gruplarının ortak bir çözüm bulması oldukça zordur`` diyen Cem, ideolojilerin ve global gelişmelerin halk gruplarının entegrasyonu yerine, birbirinden uzaklaşmalarına neden olduğunu kaydetti.  

  Etnik değerlerin vurgulanmasının ``moda`` haline geldiğini kaydeden Cem, ``Felsefi ve siyasi açıdan her zaman bu tür gelişmelere karşıydım. Ama bu var olan gerçektir`` diye konuştu.  

  Kıbrıs`ta iki farklı halkın, iki farklı kültürün ve dinin mevcut olduğuna dikkati çeken Cem, Avrupa ülkelerinde bile farklı dinlere mensup halkların birbirinden ayrı yaşadıklarını söyledi. Türkiye`nin, Kıbrıs`ta garantör ülke olarak, her iki halkı da memnun edecek bir çözüme ulaşılması yönünde çaba harcadığını belirten Cem, ``Kıbrıs`takidiyaloğun gelişmesi için önemli olan, adadaki her iki başkanın da ortak bir vizyona sahip olmaları ve Kıbrıs`ın geleceği için ortak bir hedef izlemeleri`` dedi.  

  Türkiye`nin tüm komşularıyla ilişkilerini büyük ölçüde düzelttiğini vurgulayan Cem, ``Sadece Ermenistan, Türkiye`ye yönelik düşmanca tutumunu ve Azerbaycan`ı işgal etmeyi sürdürüyor. Eğer olumluadımlar atarsa, biz de tabii ki olumlu karşılık veririz`` şeklinde konuştu.  

  Cem, Irak`taki her olumsuz gelişmenin Türkiye`ye de olumsuz etki yapacağını kaydederek, Amerikan yönetiminin Irak yönetimini düşürmek istediğini, ancak Türkiye`nin önceliğinin Irak`ın toprak bütünlüğünün korunmasına yönelik olduğunu vurguladı. Türkiye`nin Afganistan`a asker gönderebileceğini de tekrarlayan Cem, Türk Silahlı Kuvvetleri`nin şu sıralar Amerikan ve İngiliz subaylarla görüşmeler yaptığını hatırlattı.  

  Cem, Türkiye`nin AB üyeliği ile ilgili olarak da, ``Önemli olan, siyasi iradeye ve iyi niyete sahip olmaktır. Türkiye`de her ikisi de var. Anayasa`da yapılan değişiklikler de bunu gösteriyor. Kopenhag kriterlerine harfiyen uymaktan daha önemli olan şey, görüşmelere başlanması için olumlu bir sürecin yaratılmasıdır`` diye konuştu.  

  İdam cezasının kaldırılmasının da Türk kamuoyunda yoğun şekilde tartışıldığına işaret eden Bakan Cem, ``Bu konuda bir değişiklik olmasını ümit ederim. İdam cezası, Türkiye`de zaten son 20 yılda uygulanmadı`` dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı