Gündem Haberleri

  Cem: Katılım Ortaklığı Belgesi'ne Kıbrıs giremez

  Hürriyet Haber
  01.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem, AB'nin bu ay sonuna doğru hazırlaması beklenen Türkiye'nin Katılım Ortaklığı Belgesi'nde (KOB), Ankara'nın hassasiyetlerinin ve hukukun dikkate alınmasını isteyen bir mektubu AB'li meslektaşlarına göndereceğini söyledi.

  Bakan Cem, dünkü basın toplantısında ``Kimse Katılım Ortaklığı Belgesi'ne Kıbrıs sorununu koyduramaz'' diyerek, Yunanistan'ı uyardı.

  YUNANİSTAN'A MESAJ: New York'ta Yunanlı meslektaşı Yorgo Papandreu'nun kendisini bir çalışma yemeğine davet ettiğini açıklayan Cem, Türkiye ile Yunanistan arasındaki yakınlaşmadan kendisinin çok memnun olduğunu ifade etti. Cem, ``Türk-Yunan halkı bütünleşmeye başladı. Her iki ülkede farklı kesimlerden bir iletişim var. Artık biz siyasetçeler, bu gidişi tersine çevirme imkanına sahip değiliz'' dedi. Cem, Türkiye'nin Ege'de BM beyannamesinin 33. ve Helsinki AB Zirvesi Sonuç Bildirgesi'nin 4. maddesinin öngördüğü şekilde Atina ile görüşmeye her zaman hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

  Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan arasında hudut bölgesinde sınır ticareti ve kültür alışverişinin artırılmasına ilişkin 14-15 Eylül'de tarafların bir kez daha buluşacağını belirten Cem, Yunanistan'ın silahlanmaya yeniden önem vermeye başlamasını ise şöyle değerlendirdi:

  ``Ben silahlanmayı doğru bulmuyorum. Eğer hedef Türkiye ise bu konuda Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı gereken önlemi alır. Kimse silahlanmayı tehdit unsuru olarak kullanmasın.''

  KIBRIS: Bakan Cem, Kıbrıs'a ilişkin kendi izlenimini ``Rum Tarafı'nı uzlaşma eğiliminde görmüyorum'' diye aktardı. Türkiye'nin Kıbrıs tezinin uluslararası ortamda yavaş yavaş da olsa kabul görmeye başladığını belirten Cem, ``Biz haklı olmasak, Sayın Denktaş yallardan beri yedi düvele karşı böyle kahramanca karşı koyabilir miydi?'' dedi. 12 Eylül'de New York'ta başlayacak taraflararası dördüncü tur öncesinde Denktaş'la da görüşeceğini açıklayan Cem, ayrıca 30'a yakın ülkenin dışişleri bakını ile biraraya geleceğini de söyledi.

  ORTADOĞU KONUSUNDA KONUŞMADI

  Cem, Filistin ile İsrail'in yakınlaşmasına Türkiye'nin katkıları olduğunu, ancak bu katkıların neler olduğuna dair herhagi bir bilgi veremeyeceğini söyledi. Cem şöyle dedi:

  ``Türkiye olarak Kudüs'teki kutsal mekanlarla ilgili hassasiyetleri anlattık. Bir model üretmiyoruz. Benden daha fazlasını söylememi istemeyin. Fazla bir şey söyleyemem. Bir şey söylediğimiz zaman tarafların bize olan güveni kaybolur. Sonuç alınacaksa alınsın, ondan sonra konuşuruz. Ama iyi bir işin içindeyiz.''

  Ortadoğu gibi hassas bir konuda basını duyarlı olmaya davet eden Cem, duyulan bir bilginin müsteşar, müsteşar yardımcıları ve bakan özel müşavirine de iletilerek doğru olup, olmadığının sorulmasını rica etti.

  Cem, her iki taraf ile arabulucu ABD'nin, Türkiye'nin katkılarından memnun olduğunu belirterek, ``Çünkü bize hem İsrail, hem Filistin, hem de arabulucu ABD tam güveniyor. Bölgedeki 400 yıllık birikimimiz nedeniyle tarafları yakınlaştırmada bazı ipuçları görmekteyiz'' dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı