Gündem Haberleri

  Cem 'İki lider ortak vizyonu paylaşmalı'

  Hürriyet Haber
  16.01.2002 - 15:50 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Kıbrıs görüşmelerinin başarılı olabilmesi için, iki liderin ``gelecek için ortak bir vizyona`` sahip olması gerektiğini ve bunun gerçekleşmesi halinde ``ilk adımın atılmış olacağını`` söyledi.

  Cem, Atina Haber Ajansı`na (ANA) Washington`da verdiği demeçte, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Rum yönetimi lideri Glafkos Klerides`in Kıbrıs`ta bugün başlayan görüşmeleri için ``iyimser`` olduğunu belirtti ve bu görüşmeleri ``son yılların en iyi fırsatı`` olarak niteledi.  

  Cem, `` Önce ne sonuç almak istediklerine karar vermek zorundalar.Eğer alınacak sonucu genel çizgileri itibarıyla belirleyebilirlerse, diğer tüm konuların, çok güç de olsa çözülebilmesi olasılığı artar`` dedi.  

  ANA`nın soruları üzerine, ``bu fırsatın zamanlamasının geçmişteki denemelere oranla daha iyi`` olduğunu belirten Cem, ``Daha iyi bir fırsat, çünkü bu yeni bir platform. Bu, BM platformunun yerini almıyor, ama onu destekliyor. Biz Akdenizli, Egeli halklarız. Çay, kahve içmek ve görüşmek için yüz yüze geldiğimizde, bazen ilerleme kaydedilebiliyor. Bunu bu kez de ümit ediyorum`` dedi.  

  Cem, Türkiye`nin Denktaş üzerindeki etkisini kullanıp kullanmayacağına ilişkin soruya da ``Ben Türkiye ve Yunanistan`ın, anaülkeler, anavatanlar olduğuna ve şu ana kadar ikimizin de olumlu etkisi olduğuna inanıyorum. Ancak bu, Kıbrıslı Türkler ve Rumların karar verecekleri bir konu`` yanıtını verdi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı