GeriGündem Celili: Ashton'la verimli bir görüşme yaptık
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Celili: Ashton'la verimli bir görüşme yaptık

Celili: Ashton'la verimli bir görüşme yaptık
refid:21504593 ilişkili resim dosyası

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Başkanı Said Celili, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile İstanbul'da yaptığı görüşmenin "iyi ve verimli" geçtiğini söyledi.

Celili, İran'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda düzenlediği basın toplantısında, dün akşam AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile yaptığı görüşmeye değindi.

Said Celili, 6 ülkeyle yaptıkları son Moskova görüşmelerinde program sunduklarını ifade ederek, “Bu plan üzerinde tekniksel, uzmanlar ve yardımcılar seviyesinde görüşelim, ortak görüşelim, ortak yakınlaşma yollarını bulalım isteğinde bulundular. Moskova görüşmeleri akabinde uzmanlar tekniksel ve yardımcılar seviyesinde görüşmeler oldu İstanbul'da” dedi.

Celili, ramazanda telefonla görüştüğü Ashton'un bu ayın ardından kendisiyle görüşmek istediğini söylediğini aktardı.

Her zaman görüşmeye açık olduklarını söylediklerini dile getiren Celili, şöyle konuştu:

“Biz, kendilerine 'verdiğimiz planın, önerilerimizin cevabını almaya hazırız' dedik. Dün akşam iyi bir görüşme yaptık. Hem Moskova görüşmesi hem de ondan sonraki süreçte geçen görüşmeleri gözden geçirdik. Ortak noktaları değerlendirdik. Yeni işbirlikleri ve yeni görüşmeler için ne yapabiliriz, onu konuştuk. Nihai sonuç şu; Bayan Ashton bu görüşmemizin sonucunu 6 ülkeyle kendi içlerinde değerlendirsinler. Dolayısıyla Moskova görüşmesinden sonra yapılan uzmanlar ve yardımcılar seviyesindeki görüşmelerde geçen ortak noktaları birleştirerek, gelecek görüşme için bir çerçeve çizilsin. Dolayısıyla, onun 6 ülkeyle değerlendirmesini ve sonucunu bekliyoruz. İyi ve verimli bir görüşmemiz oldu. Umarız ortak noktaları birbirine yaklaştırmada yardımcı olur.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle