GeriGündem Çelikel: F tipine insani çözüm
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çelikel: F tipine insani çözüm

Adalet Bakanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, F tipi cezaevlerindeki direnişe ''akılcı, insani ve vicdani bir çözüm bulmak'' gerektiğini söyledi.

Adalet Bakanı Çelikel, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hukuk Fakültesi'nde, yeni akademik yılın başlaması nedeniyle ''Hukuk, demokrasi ve eğitim'' konulu açılış dersini verdi.

Açılış dersinden sonra bir öğrencinin F tipi cezaevlerindeki direniş ile ilgili görüşlerini sorması üzerine Bakan Çelikel, direnişe üzüldüğünü belirtti.

F tipi cezaevlerinde sorun olduğunu düşünmediğini, diğer cezaevleri ile karşılaştırıldığında F tipi cezaevlerinin ''son derece düzgün'' olduğunu kaydeden Bakan Çelikel, burada mahkumların can güvenliğinin korunduğunu söyledi.

Tecritin eleştirildiğini ancak, tek kişilik üç odanın ortak bir yerde birleştiğini bildiren Adalet Bakanı, buradaki tutukluların isterlerse dışarıya çıkabildiklerini, spor alanlarından ve kütüphaneden yararlanabildiklerini anlattı.

''Dışarıya çıkmamak ne kazandıracak, anlamak mümkün değil'' diyen Bakan Aysel Çelikel, şunları söyledi:

''Kapı kilitlerinin akşama kadar açık kalmasını istiyorlar. Direniş için dışarıya çıkmamakla ne kazanacaklar, bilmiyorum. Üzülüyorum. F tipi cezaevleri için 4 yargıç görevlendirdim. Bu yargıçlar, F tipi cezaevlerini dolaşıp, tutuklularla ve aileleriyle konuştular. Ben de ailelerle görüşüyorum.

Sorun kapı açma sorunu değil, katılmama, direnme sorunu. Onların  lehine, onları rahatlatabilecek, yumuşatılmış cezaevi infaz kurallarını yakında uygulamaya geçireceğim. Direnişte nereye varacaklar? F tipi cezaevlerindeki direnişe akılcı, insani ve vicdani bir çözüm bulmak gerekli. Ben onlara yaklaşıyorsam, onların da direnişi kırması lazım. Ama kapı, duvar kırmakla bu iş olmaz.''

'BASKIN DENETİMLER YAPILDI'

Bakan Çelikel, direniş yapan mahkumları düşmanları olarak değil, çocukları olarak gördüğünü belirterek, ''Ama onları bir koğuşa toplayalım, eğlensinler, yeni terör planları yapsınlar. Böyle olamaz''dedi.

Aysel Çelikel, Avrupa Konseyi'nden denetçilerin F tipi cezaevlerine ''baskın denetimler'' yaptığını, ama hiçbirinin kendisine gelip de ''F tipi kötüdür, kaldırın'' demediğini belirtti.

Öğrencilere de seslenen Bakan Çelikel, ''Arkadaşlarınız için üzülebilirsiniz, içiniz yanabilir, ama daha fazla kayıp vermemek için ne yapmak lazım, ona bakmalı. Bitecek bu olay. Ben bu olayı bitireceğim. Onlar dirense de, ben bu olayı bitireceğim'' diye konuştu.
   
AÇILIŞ DERSİ

Adalet Bakanı Çelikel, açılış dersinde, hukukun ''çok sevilmeyen bir bilim dalı'' olduğunu bildirerek, ''Siyasetçiler bile hukuğa ayak bağı olarak bakıyorsa, (ben yapayım, sonra hukuğa uydururum) diyorsa, hukuk nasıl onursal değerine kavuşacak?'' dedi.

Bakan Çelikel, YÖK Kanunu'nun üniversiteleri 20 yıldır ''kötü yöneten bir kanun'' olduğunu ileri sürerek, yetkilerin tek elde toplanmasının ''keyfiliğe'' yol açacağını, yetkilerin bağımsız kurullarda olması gerektiğini kaydetti. 

''AB'ye uyum yasaları'' adı altında TBMM'den geçen 3 yasa paketinin, aslında ''Anayasa'ya uyum yasaları'' olduğunu belirten Çelikel, bu yasaların toplum için yapıldığını söyledi.

DEÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez de, Aktif Eğitim hakkında bilgi vererek, ''Bir yıldır uygulanan Aktif Eğitim sonucu, geçen yıl, birinci sınıflar başarı düzeyini yüzde 96'ya yükseltti'' dedi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle