GeriGündem Çelik yelek emri 5 Mayıs’ta verildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çelik yelek emri 5 Mayıs’ta verildi

Silopi’de, 11 Mayıs tarihinde PKK saldırısı sonucu yaşamını yitiren iki polis memurunun verilen emre rağmen çelik yelek giymedikleri ortaya çıktı. Silopi Emniyet Müdürlüğü’nün verdiği bilgiye göre, ilçedeki tüm nöbetçi polislerin çelik yelek giymeleri konusunda 5 Mayıs’ta yazılı emir verildi.

ŞIRNAK’ın Silopi İlçesi’nde terörist saldırı sonucu 11 Mayıs’ta, yaşamlarını yitiren polis memurları Gökmen Şimşek ve Muharrem Ünlü’nün verilen emre rağmen çelik yelek giymedikleri anlaşıldı.

Silopi Emniyet Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, ilçedeki tüm nöbetçi polislerin çelik yelek giymeleri konusunda 5 Mayıs’ta yazılı emir verildi.

26 dakika sonra

Olay gecesi de saat 21.09’da “Çelik yelek giyin, uzun namlulu silahlarınızı yanınızda bulundurun. Çevrenizdeki şüpheli şahıslara karşı daha dikkatli olun” talimatı verildi. Talimata, “Anlaşıldı” diye yanıt veren Şimşek ve Ünlü, 21.35’te vuruldu. Gökmen Şimşek’in arkadaşı olduğunu iddia ederek, dayısını telefonla arayan ve adını vermeyen bir kişi, çatıdaki keskin nişancıların çekildiğini söylemişti. Meçhul kişi, Gökhan Şimşek’in ertesi gün düğünü olduğu için şehitliğinin ses getireceğini, bu nedenle o gece nöbet listesine yazıldığını iddia etmişti. Bunun üzerine, Şehit polis memuru Şimşek’in ailesi Silopi Emniyet Müdürü Selim Kan hakkında suç duyurusunda bulunmuş ve Kan, Şırnak Emniyeti emrine alınmıştı. Selim Kan’la ilgili İçişleri Bakanlığı’nın iki müfettişi çalışmalarını sürdürüyor.

Anons kayıtlarda

Şırnak Valisi Vahdettin Özkan da dün yaptığı açıklamada saldırıdan 15 dakika önce “Çatışma olacak, çelik yelek giyin” anonsuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Saldırıdan önce polis telsizinde yapılan anons kayıtlarda var. Ancak bu sadece o gün için geçerli değil. Bu hasass günler için yapılan rutin bir anonstur ve anonsta polisin her türlü saldırıya karşı dikkatli olması ve çelik yelek giymesi isteniliyor. Silopi’de 2 polis memurunun şehit edilmesi olayı ile ilgili soruşturma çok yönlü olarak sürdürülüyor.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle