Gündem Haberleri

  Çelik ve MEB bürokratları hakkında suç duyurusu

  A.A
  08.08.2006 - 13:11 | Son Güncelleme:

  Eğitim-Sen, Danıştay 2. Dairesi'nin yürütmeyi durdurma kararına rağmen sınavsız öğretmen ataması uygulamasını sürdürdüğü iddiasıyla Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve bakanlık bürokratları hakkında suç duyurusunda bulundu.

  Eğitim-Sen'den yapılan açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığının 23 Ağustos 2005'te yayımladığı “Anadolu Liselerine Öğretmen Seçimine” ilişkin genelgenin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açılan davada, Danıştay 2. Dairesi'nin genelgenin yürütmesini durdurma kararı verdiği hatırlatıldı.

  Açıklamada, bu karar sonrasında, Milli Eğitim Bakanlığı'nın sınavsız ataması yapılan tüm öğretmenlerin atamasını geri alma zorunluluğu doğduğu savunuldu.

  Ancak Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin, söz konusu yargı kararının uygulanması için hiçbir adım atmadıkları öne sürülen açıklamada, bakanlığın yapılan atamaları iptal etmeden, Anadolu liselerine öğretmen ataması için 21 Ağustosta sınav yapacağını açıkladığı belirtildi.

  Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin, Danıştay kararını uygulamayarak suç işledikleri ileri sürülen açıklamada, Anayasa ve ilgili yasalar açıkça öngörmesine rağmen yargı kararının yerine getirilmediği savunuldu.

  Açıklamada, bu nedenle Bakan Çelik ile Müsteşar Necat Birinci ve Personel Genel Müdürü Remzi Kaya hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı