Gündem Haberleri

  Çelik: Kitap yakılması telaffuz bile edilmesin

  Ankara
  30.03.2005 - 15:38 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanı Çelik, Orhan Pamuk’un kitaplarının toplattırılarak imha edilmesi girişimine, "Kitap yakılması teleffuz bile edilmemesi gereken bir şeydir" dedi.

  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, "Ermeni soykırımı"na ilişkin sözleri nedeniyle Orhan Pamuk’un kitaplarının toplattırılarak imha edilmesi yönündeki girişime tepki göstererek "Bence artık Türkiye’de bir yazara yasak koymak kesinlikle teleffuz bile edilmemesi gereken bir şeydir" dedi.

  Bakan Çelik, gazetecilerin soruları üzerine Isparta’nın Sütçüler ilçesi Kaymakamı Mustafa Altınpınar’ın yazar Orhan Pamuk’un "Ermeni soykırımı"na ilişkin sözleri nedeniyle kitaplarının toplatılıp yakılması yönünde ilçedeki kamu kurum ve kuruluşlarına gönderdiği yazıyı değerlendirdi.

  Çelik, kitap toplatılması ve yakılması yönündeki görüş ve girişimlere tepki göstererek geçmiş yıllarda Türkiye’nin bu tür "ayıplar" yaşadığını ifade etti. Çelik, "Bir yazarın kitaplarında ileri sürdüğü görüşler, fikirler sizin düşüncelerinizle taban tabana zıt olabilir ama bu sizin onun kitaplarını tamamen toplatmanız, yakmanız gerektiği anlamına gelmez" dedi. Türkiye’de artık bu konuların konuşulmasını da yadırgadığını vurgulayan Çelik, şöyle dedi:

  "Bir yazara yasak koymak bugün kesinlikle teleffuz bile edilmemesi gereken bir şeydir. Biz bu ayıpları geçmiş yıllarda yaşadık. Türkiye’de kitapların yakıldığı dönemler oldu. Bir kitap çocukları ve farklı kesimleri kötüye, yanlışa yönlendiriyorsa; genel ahlaka aykırı ise devlet bunun önlemine almak zorundadır. 2005 yılında ve bizim medeni dünyayla entegre olmaya çalıştığımız bir dönemde bu kesinlikle bize yakışmaz. Demokrasi çoğulculuk adına bunu doğru bulmuyorum."

  Çelik, Sütçüler Kaymakamı Altınpınar’ın girişiminin Vali tarafından engellendiğini kaydederken, "Bir devlet görevlisi, bürokrat, mahalli veya merkezi otoriteye sahip bir insan olabilirsiniz. Bir yazarın görüşlerine katılmıyorsunuz diye böyle bir hakkınız olamaz" dedi.

  DOĞU VE GÜNEYDUĞU’YA FAZLADAN TÜRKÇE DERSİ KARARI YOK

  Çelik, başka bir soru üzerine de Türkçe dersinin Doğu ve Güneydoğu illerinde 20 saate kadar çıkarılması yönünde herhangi bir kararları bulunmadığını söyledi. "Milli Eğitim Bakanlığı’nın böyle bir çalışması kesinlikle yok" diyen Çelik, öğrencilerin zeka türüne göre müzik, beden, resim ve diğer derslerinin artırılabileceğini bunun söz konusu bölgelere yönelik olabileceğini ifade etti.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı