Gündem Haberleri

  Çelik’in sözü takıyyenin ta kendisi

  Hürriyet Haber
  17.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, "kendi döneminde hiç imam hatip lisesi açmadığını" belirten Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in bu sözlerinin "açıkça yalan" ve "takıyyenin ta kendisi" olduğunu öne sürdü.

  İnce, "Sayın Bakan, daha önce de bu sözleri dile getirmiş ve kendisine cevabımı Bakanlığın 2006 bütçesinde vermiştim. Orada dile getirdiğim rakamlar ve görüşlere cevap vermeyerek de durumu onaylamıştır" dedi. "Sayın Bakanın bu sözleri açıkça yalan ve takıyyenin ta kendisidir ve kamuoyumuzu yanıltmaktadır" diyen İnce, imam hatip liselerinin "imam hatip lisesi, Anadolu imam hatip lisesi, çok programlı lise ve açık lise" olarak üzere 4 grupta toplandığını belirtti, şunları söyledi:

  ŞAMPİYON BAKAN

  "Sayın Bakan İHL açmadım derken, normal İHL açmadığını söylüyorsa doğrudur. Ancak kendisi Anadolu İmam hatip lisesi açma şampiyonudur. Hani bazı konuşmalarında diyor ya Cumhuriyet tarihinde ’sadece biz yaptık’, o yaptıklarından birisi Anadolu imam hatip liselerinin sayılarının çoğaltılmasıdır. İlk Anadolu imam hatip lisesi 1985-86 öğretim yılında İstanbul’da açılmıştır. 1989 yılında bu okulda İngilizce eğitim verilmeye başlanmıştır. 1991 yılında Kayseri, Çorum, Bursa, Balıkesir, Denizli, Ankara, Bayburt, Düzce, İstanbul-Eyüp, Sakarya, Tekirdağ ve Eskişehir’de ingilizce ağırlıklı Anadolu imam hatip liseleri açılmıştır. AKP iktidara geldiğinde (2001-2002 öğretim yılı) toplam 107 Anadolu imam hatip lisesi bulunmaktaydı. Geçen yıl yapılan OKS’de tercih formu içinde toplam 169 Anadolu imam hatip Lisesi olduğu görülmektedir.

  SAYIYI AÇIKLASIN

  Şimdi birisi söylesin geçen 3 yıl içinde 107 sayısı 169 nasıl oldu? 62 Anadolu imam hatip lisesini kim açtı? Bu okulların şu anki sayısını açıklamaya da kendisini davet ediyorum. "
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı