Gündem Haberleri

  Çelik: Başbakan Kılıçdaroğlu'na en olması gereken cevabı verecektir

  ANKA
  31.10.2011 - 22:11 | Son Güncelleme:

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başbakan Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektuba ilişkin “Sayın Başbakanımız en kısa zamanda Sayın Kılıçdaroğlu’na en olması gereken cevabı verecektir. Bundan şüpheniz olmasın” dedi.

  Çelik, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, AK Parti MYK toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu.

  Toplantıdaki ağırlıklı konunun Van depremi olduğunu, toplantıda ayrıca TBMM’nin gündemi ve ilerideki süreçte yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi verildiğini söyledi.

  Depremle ilgili TBMM’de gündem dışı yaptığı konuşmada bazı hususları özellikle vurguladığını ve bunları tekrarlamak istediğini dile getiren Çelik, şöyle konuştu:

  “Türk ve Kürt ırkçılarına rağmen, ötekileştiricilere, bozgunculara, fitnecilere, mezar soyguncularına ve leş kargalarına rağmen, bulanık suda avlanmak isteyenlere rağmen, Türkiye Van depremiyle, kardeşliğini çok net şekilde ortaya koymuştur. Bu hadise göstermiştir ki biz, doğusuyla, batısıyla, Türk’ü, Kürt’ü ile Sünni’si ve Alevi’si ile aynı ruh ve mana ikliminin insanlarıyız.”

  Türkiye’nin Van depreminde çok iyi bir sınav verdiğini, yaşanan aksaklıkların Türkiye’nin eksi hanesine yazılabileceğini ifade eden Çelik, bölgede vatandaşların öncelikli sorunun barınma olduğunu belirtti. Çadırların yanı sıra Mevlana evlerinin bölgeye gelmeye başladığını, orta vadede vatandaşların kışı geçirebilecekleri, soğuğa karşı dayanıklı konteynerlerin seri şekilde üretilip bölgeye ulaştırılacağını kaydetti.

  Bölgedeki sağlık hizmetlerinin de düzenli şekilde yürütüldüğünü bildiren Çelik, yaralıların tedavisinin devam ettiğini belirtti.

  Kalıcı konutlarının en kısa sürede yapılacağını aktaran Çelik, vatandaşların kalıcı konutlarında 2012 Eylül ayı itibariyle oturmaya başlayacaklarını vurguladı.

  Bölgedeki işsizliğin giderilmesi için de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in 3 bin kişinin istihdam edileceğini açıkladığını anımsatan Çelik, Bakan Çelik’ten bu rakamın artırılmasını istediğini ve Çelik’in de sayıyı 5 bine çıkardığını anlattı.

  Van ve çevresinde ara verilen eğitim-öğretime 14 Kasım’da başlanacağını ve depremde yalnızca Gedikbulak köyündeki okulun yıkıldığını söyleyen Çelik, öğrencilerin olumsuz etkilenmemesi için tüm okulların 14 Kasım’a kadar onarılacağının altını çizdi.

  Çelik, köylerde öğretmenler için de konteyner ve prefabrik evler hazırlandığını, öğretmenlerin barınmasında bir sorun yaşanmayacağını belirtirken, Van’a 800 yeni öğretmen tayin edileceğini dile getirdi. Çelik, 14 Kasım’da okulların açıldığı zaman bütün okullarda öğretmenlerin olacağını ve problemsiz olarak eğitim-öğretimin devam edileceğini anlattı.

  DIŞ POLİTİKA

  Toplantıda, dış politika konularının da ele alındığını ifade eden Çelik, Filistin’in UNESCO’ya üye olmasına büyük önem verdiklerini ve parti olarak bundan büyük memnuniyet duyduklarını kaydetti.

  Hüseyin Çelik, Tunus’ta da son derece demokratik, hür bir seçim yapıldığını, seçim sonuçlarının Tunus demokrasisi, halkı adına büyük kazanç olduğunu belirtirken, “Tunus halkı iradesi neyi isterse, neyi kabul ederse biz onu kabul eder, ona şapka çıkarırız. Tunus'un da böyle bir yola girmiş olması bizim açımızdan sevindirici bir gelişmedir” dedi.

  Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çelik, 800 yeni öğretmenin atama takviminin ne olacağının sorulması üzerine, 800 öğretmenin 14 Kasım’dan önce atanacağını, işlerin çabuklaştırılarak gerçekleştirileceğini ifade etti.

  Deprem Yasası’nın ayrıntılarına ilişkin bir soruya da Çelik, “Biz can kaybetmektense oy kaybetmeyi tercih ederiz. Ama inanıyorum ki böyle bir şey yapıldığı zaman canlar da muhafaza edilmiş olur oy da kaybedilmez. Çünkü halkımız kendisi adına yapılanın ne anlama geldiğini çok iyi biliyor. Bunu yaparken halkımızı mağdur etmek aklımızın köşesinden geçmez” yanıtını verdi. İşlerin seri işlemesine ilişkin düzenlemeler yapılabileceğini ancak konunun henüz TBMM gündemine gelmediğini anlatan Çelik, “İşin daha mutfak çalışması yapılıyor. Sayın Başbakanımızın zaten bu yöndeki açıklaması aynı zamanda bir talimattır” diye konuştu.

  KILIÇDAROĞLU’NUN MEKTUBU

  Hüseyin Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başbakan Erdoğan’a yazdığı mektubun hatırlatılması ve “Kılıçdaroğlu, ‘rüşvet defterine ilişkin Başbakan gereğini yapsın’ dedi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine Çelik, şöyle devam etti:

  “Sayın Başbakanımız en kısa zamanda Sayın Kılıçdaroğlu’na en olması gereken cevabı verecektir. Bundan şüpheniz olmasın. Sayın Anamuhalefet Partisi liderinin Sayın Başbakana yazdığı mektubun üslubu, ifadeleri ne olursa olsun biz bu partiye oy veren yüzde 25’lik kitleyi, halkı çok önemsiyoruz. Oradaki ifadeler hoş olmasa da oradaki yakıştırmalar bizi üzse de Sayın Başbakanımız, en kısa zamanda ve en olması gereken cevabı şüphesiz ki verecektir.”
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı