Gündem Haberleri

  Çekirge çetesi yakalandı

  aa
  21.10.2005 - 17:34 | Son Güncelleme:

  İstanbul'da, park halindeki lüks otoları çalıp sahiplerine geri satan ya da parçalatan bir çeteye yönelik “Çekirge” adlı operasyonda 19 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Pendik ilçesini üs olarak kullanıp Sultanbeyli, Kartal ve çevre ilçelerde park halindeki lüks otoları çalıp öncelikle para karşılığı sahibine satmak, aksi halde “kanala vermek” olarak tabir edilen oto parçacılarına araçları parçalatmak amacıyla biraraya gelen bir örgütün faaliyet gösterdiği belirlendi.

  Bunun üzerine Organize Suçlar Şube Müdürlüğü görevlilerince, çetenin tüm hatlarıyla ortaya çıkarılması amacıyla çalışmalar başlatıldı.

  Yaklaşık 4 ay kadar sürdürülen çalışmalar sonucu çetenin tüm üyelerinin belirlenmesi üzerine, 10 Ekim 2005 tarihinde Pendik ve çevre ilçelerde eş zamanlı olarak 13 adreste “Çekirge” adı verilen operasyon başlatıldı ve toplam 19 kişi gözaltına alındı.

  Bu kişilerin üstleri ile oto, ev, işyeri ve gösterdikleri yerlerde yapılan aramalarda çalıntı 9 oto ile 4 adet oto ruhsatı ve bir miktar esrar ele geçirildi.

  Açıklamada, yakalanan kişilerin gerek operasyon öncesi yapılan araştırma, gerek Kimlik Tespit ve Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü kayıtları ve gerekse suç kayıtları sonucu, belirtilen ilçelerde toplam 41 oto çaldıkları, bunların bir kısmını sahiplerine sattıkları, bir kısmını “kanala vermek” suretiyle parçaladıkları, bazılarını ise sahte belgelerle başka kişilere sattıklarının tespit edildiği belirtildi.

  Yakalanan kişilerin 13 Ekim 2005 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildiği belirtilen açıklamada, “İstanbul Emniyet Müdürlüğü olarak organize suç örgütlerine karşı geçmiş dönemde yürüttüğümüz ve birçok organize suç örgütünün çökertildiği başarılı operasyonlara hassasiyetle ve titizlikle devam edilmektedir. Bu mücadelemizde vatandaşlarımızdan aldığımız büyük destek bizi son derece memnun etmekte ve motivasyon kaynağımız olmaktadır” denildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı