Gündem Haberleri

  Çekilmeyi bile düşünüyorum

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  04.10.2003 - 02:13 | Son Güncelleme:

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bugün, 3 Kasım seçiminin iptali ve barajın yeniden belirlenmesi istemlerini görüşüyor.

  3 Kasım seçimlerinin kaderini belirleyecek bugünkü kritik toplantı öncesi YSK Başkanı Tufan Algan isimsiz 'çekil' telefonları aldığını açıkladı. Algan, ‘‘Çok rahatsız oluyorum. İftira atıyorlar. Söylemediğim sözleri yazıyorlar. Çekilmeyi bile düşünüyorum’’ dedi.

  YÜKSEK Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Tufan Algan, 3 Kasım seçimlerinin kaderini belirleyecek bugünkü kritik toplantı öncesinde Hürriyet'e, ‘‘Bana ‘Çekil' diye isimsiz telefonlar geliyor. Çok rahatsız oluyorum. İftira atıyorlar. Söylemediğim sözleri yazıyorlar. Herkes işini dürüstçe yapmalı. Bazen çekilmeyi bile düşünüyorum. Ama karar vermedim. Ne yapacağımı ben de bilmiyorum’’ dedi.

  YSK üyeleri hakkında dün yapılan suç duyurularının ve ‘‘YSK üyeleri çekilsin’’ dilekçelerinin anımsatılması üzerine, Algan ‘‘Dünkü toplantımızda on üyemin hiçbirinden ne böyle bir şey geldi. Ne de ben böyle birşey söyledim’’ diye konuştu.

  KARARI HEMEN AÇIKLAYACAĞIZ

  Algan,
  YSK’ya yapılan eleştirilerin haksız olduğunu, kendisinin 40 yıllık hakim olduğunu da belirterek şöyle konuştu: ‘‘Bir çalışma programımız var. Yerel seçim hazırlığı yapıyoruz. Görüşme geciktirilmiyor. Deprem bölgesinden müdürleri çağırmıştık. Yalova, Düzce, Sakarya ve İzmit hakim ve müdürleri geldi. Yeni yerleşim bölgeleri oluştu, yazımı, sandık seçmen listelerinin güncelleştirilmesini toplantımızda görüştük.’’

  Algan gazetecilerin, ‘‘Baskı var mı?’’ yönündeki sorusunu ise, ‘‘Baskı diye bir şey olması mümkün mü, siz biliyorsanız söyleyin. Yok öyle bir şey. Kararın ne zaman çıkacağını söylemek zor. Karar verildiğinde hiç bekletmeyiz açıklayacağız’’ diye tepki gösterdi. YSK üyeleri de ‘‘Karar daha fazla gecikmemeli, spekülasyon yapılıyor. Bu durum Kurul'u da ülkeyi de yıpratıyor. YSK kararına borsayı, doları endeksliyorlar’’ görüşündeler.

  DEHAP ise dün başvuruların ‘‘usul’’ yönünden reddedilmesi, bu yapılmaz ise partiye savunma hakkı tanınması talebiyle, YSK'ya başvurdu. Bu başvurunun kabulü halinde görüşmelerin uzayacağı belirtiliyor. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na YSK hakkında suç duyurusunda bulunularak, Başkan ve üyelerin yargılamadan çekilmesi istendi.

  DEHAP önümüzdeki pazartesi günü eski Başsavcı Sabih Kanadoğlu hakkında da suç duyurusunda bulunacak. Suç duyurusunda, Kanadoğlu'nun ‘‘Görevi ihmal’’den yargılanması istenecek.

  BBP'DEN SUÇ DUYURUSU

  BBP de seçimlerde ortaya çıkan usulsüzlük nedeniyle YSK Başkanı Algan ve YSK üyeleri hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Bu arada Avukat Tarcan Ülük, Kanadoğlu'nun ihbarına rağmen DEHAP'ın seçimlere girmesine izin veren YSK üyeleri ile beyanlarıyla yetkilileri etkilediği gerekçesiyle

  Adalet Bakanı Çiçek ve TBMM Başkanı Arınç hakkında suç duyurusunda bulundu.

  Türkiye’nin beklediği kararı 7 kişi verecek

  YSK'nın yedi kişilik heyeti şu isimlerden oluşuyor: Tufan Algan (Başkan), Ahmet Hamdi Ünlü (Başkanvekili), asıl üyeler Cengiz Erdoğan, Kenan Atasoy, Selahattin Çelik, Seydi Yetkin, Yılmaz Derme.

  Asıl üyelerden birinin

  çekilmesi halinde, yerlerine şu yedek üyeden biri girecek: Tuncer Sönmez, Yurdaer Özdilek, Mehmet Ünlüçay, Yücel Irmak.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı