Gündem Haberleri

  Çek Cumhuriyeti Başbakanı'ndan AB desteği

  A.A
  08.10.2008 - 17:20 | Son Güncelleme:

  Çek Cumhuriyeti Başbakanı Mirek Topolanek, Ankara Üniversitesi Avrupa Toplulukları Araştırma ve Uygulama Merkezinde (ATAUM), eğitim programının başlaması dolayısıyla, "Global Dünyada Türkiye'nin Rolü" konulu açılış dersi verdi.

  Topolanek, konuşmasında, Türkiye'yi yakından takip ettiklerini ve ülkesi ile Türkiye arasındaki ilişkilerin derinleşmesine büyük önem verdiklerini belirtti. Konuk Başbakan, Türkiye'yi “kilit önemde bir müttefik” olarak algıladıklarını söyledi.

  Türkiye'nin jeopolitik ve stratejik önemine değinen Topolanek, Türkiye'nin artık “küresel bir aktör ve yumuşak güç” olduğunu kaydetti.

  Başarılı bir Türkiye'nin hem Doğu, hem Batı için “paha biçilmez” olduğunu söyleyen Topolanek, kutupsuz bir dünyada Türkiye gibi ülkelerin öneminin arttığına işaret etti. Topolanek, bu bağlamda Türkiye'nin istikrar unsuru ve örnek olarak görüldüğünü ifade etti.

  Avrupa için enerji güvenliğinin sağlanması açısından Türkiye'nin etkin rolünün farkında olduklarını ifade eden Konuk Başbakan, Türkiye'nin bölgesinde son dönemde başlattığı girişimleri de övdü.

  Türkiye'nin AB sürecini de değerlendiren Topolanek, Çek Cumhuriyeti'nin kriterleri yerine getirmesi durumunda Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğini desteklediğini söyledi.

  Reformların devamının önemine işaret eden Topolanek, AB'nin de verdiği sözleri tutmasını istedi. Kuralları oyun esnasında değiştirmenin yanlış olacağını belirten Topolanek, tam üyelik yerine alternatifler düşünmenin haksızlık olacağını kaydetti.

  Türkiye'nin Avrupa için “bir karabasan olmadığını” ifade eden Topolanek, AB kapılarının Türkiye'ye kapatılmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı