Gündem Haberleri

  Çek Antenini Çatımdan kampanyası

  Hürriyet Haber
  19.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tüketici dernekleri meskun mahale denetimsiz yerleştirilen baz istasyonlarını protesto etti

  Tüketiciler Derneği, Tüketici Hakları Derneği ve Tüketiciyi Koruma Derneği, cep telefonları baz istasyonlarının insan sağlığına zararlarına dikkat çekmek amacıyla ’’Çek Antenini Çatımdan’’adı altında kampanya başlattı.

  Üç derneğin önceki gün Mecidiyeköy'de düzenledikleri basın toplantısında baz istasyonlarından yayılan elektromanyetik radyasyonun insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri anlatıldı. Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Engin Başaran, vericilerin gelişigüzel apartman, okul ve parklara konulmaması gerektiğini belirterek, ’’Cep telefonları baz istasyonları bu şekilde yerleştirilmeye devam edilirse kısa sürede Türkiye’de, bir Çernobil faciası yaşanacaktır’’ diye konuştu.

  Toplantıda, vericilerin yerleştirilmesiyle ilgili herhangi bir yasal düzenleme ve standart bulunmaması eleştirildi. Bu konuda firmaların sorumluluklarını belirleyecek yasal düzenlemelerin acilen yapılması istendi. Türkiye'deki GSM operatörlerinin kullandığı antenlerin kalite açısından da denetlenmediği belirtilerek ’’Gelişmiş ülkeler toplum sağlığını koruma amacıyla standartlar saptanıyor, anten zararlarını azaltıcı önlemler alınıyor. Türkiye'de GSM şirketlerinin kullandığı antenlerin ne olduğu bile bilinmiyor’’ denildi.

  GSM operatörlerinin bazı bilim adamlarının görüşlerini toplumu yanıltma aracı olarak kullandığını iddia eden TÜDER Başkanı Engin Başaran anten yerleştirilecek apartmanların sakinlerinin bu raporlarla ikna edildiğini anlattı. Başaran, ’’1995'te bir grup bilimadamının çevre, ulaştırma ve sağlık bakanlıklarını bir raporla uyardığını öğrendik. Sunulan bilgi ve belgelerin nerede olduğu belli değil. Bakanlıklar herhangi bir önlem de almadı. İşte sağlığımız bunlara emanet’’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı