Gündem Haberleri

  ÇED yönetmeliğine AB kriterleri

  Hürriyet Haber
  30.11.2001 - 11:20 | Son Güncelleme:

  Çevre Bakanlığı, 'Avrupa Birliği Konseyi kriterlerine paralellik sağlanması ve uygulamada ortaya çıkan tecrübeler doğrultusunda' Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği`nde değişikliğe gidiyor. Yönetmelik taslağına göre, ÇED`e tabi faaliyetlerin sayısı 52`den 71`e çıkartıldı.

  Çevre Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, ÇED sürecinde uygulanacak idari ve teknik esasları düzenleyen yönetmelik taslağında, valiliklerce artık 'yer tetkiki kararı'nın  alınamaması öngörülüyor.

  Yönetmelik taslağına, çevresel etkilere karşı fiziksel, biyolojik, sosyal ve kültürel özellikleriyle duyarlı olan alanlara ilişkin ÇED Raporu`nun hazırlanması ve yer seçiminde dikkat edilecek 'Duyarlı Yöreler Listesi' ilave edildi. 

  Söz konusu taslağa göre, İnceleme Değerlendirme Komisyonu`nun (İDK) işlevi, projeler için verilecek özel formatın kapsamını, kriterlerini belirlemek amacıyla 'Kapsam Belirleme ve İDK' olarak genişletildi.

  ÇED Raporu`nun gerekli ya da gereksiz olduğuna ilişkin karar vermeyetkisi, uygulamanın tek olması için Çevre Bakanlığı`nda bulunacak. Halen yürürlükteki ÇED Yönetmeliği`nde, "çevresel etkileri önemsiz/önemsizdir" kararı, Mahalli Çevre Kurullarında bulunuyor.

  Bakanlık ve ilgili kamu kuruluşları ile merkezi ve yerel yönetim birimleri, ÇED raporlarında bilimsel ve güncel bilgilerin yer alması için proje sahiplerinin gereksinimi olan her türlü bilgi, doküman ve görüşü vermekle yükümlü olacaklar.

  Halkın görüşleri inceleme ve değerlendirme sürecinde alınması yerine "kapsam belirleme ve özel format oluşturulması" aşamasında alınması getirildi.  Taslak yönetmelikte, "olağanüstü durumlar"a ilişkin özel hükümlere de yer verildi. Bu durumlarda uygulanacak prosedür, Çevre Bakanlığı tarafından belirlenecek.

  "Uygulamada ortaya çıkan tecrübeler ve AB Konseyi kriterleri ile paralellik sağlanması" amacıyla ÇED Yönetmeliği`ne tabi faaliyetlerinbelirlendiği listelerde yeni düzenlemelerin öngörüldüğü taslakta, 52 olan faaliyet sayısı 71`e çıkartıldı.   Yönetmelik taslağı, görüşleri alınmak üzere bakanlıklara ve ilgili kamu kuruluşlarına gönderildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı