Gündem Haberleri

  Çeçenler Rusya'da otobüs kaçırdı

  Hürriyet Haber
  31.07.2001 - 09:59 | Son Güncelleme:

  Rusya'nın güneyinde maskeli iki kişi içinde 41 yolcu bulunan otobüsü kaçırdı. Rus anti-terör timi Alfa, otobüsü havaalanına 80 km kala durdurarak pazarlıklara başladı. Devlet Başkanı Putin'in takip ettiği otobüste 37 rehine var.

  Rusya'nın güneyinde bulunan Stavropol kenti yakınlarında, içinde 41 yolcunun bulunduğu bir otobüs, saat 06:00 sularında maskeli ve silahlı iki eylemci tarafından kaçırıldı. Rehinelerden altısı daha sonra serbest bırakan eylemcilerin Çeçen olduğu anlaşıldı.

  ARKADAŞLARININ SERBEST KALMASINI TALEP EDİYORLAR

  Stavropol polisi eylemcilerin Mineralnye Vodi havaalanına serbest geçiş talep ettiklerini açıkladı. Bu açıklamadan yarım saat sonra da Çeçen eylemcilerin geçtiğimiz günlerde yaşanan uçak kaçırma eyleminde tutuklanan 5 arkadaşlarının serbest bırakılmasını talep etti.

  ALTI REHİNE SERBEST

  Rehin alma eyleminin başlamasından 3 saat sonra otobüs havaalanına 80 kilometre kala Stavropol - Mineralye Vody arasındaki yolda polis tarafından durduruldu. Eylemciler burada bir kadın rehineyi serbest bırakırken ayağından yaraladı. Eylemciler daha sonra ikisi çocuk bir kadın rehineyi daha serbest bıraktı.  İnterfaks haber ajansı, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in güney Rusya'daki özel temsilcisinin basın bürosuna dayanarak verdiği haberde, ise 6 rehinenin serbest bırakıldığını, bırakılanlar arasında bulunan yaralı bir yolcunun hastaneye kaldırıldığını duyurdu.


  PUTİN VE ÖZEL TİM DEVREDE

  Devlet Başkanı Vladmir Putin ve Başbakan Mikail Kasyanov'a olay ile ilgili olarak sürekli bilgi aktarıldığı da belirtildi.Otobüsün halen bekletildiği açıklanırken bölgeye özel müdahele grubu olarak bilinen Alfa, anti-terör timlerinin gönderildi. Eylemciler ile pazarlıkların halen bu grubun sürdürdüğü belirtiliyor

  Federal Güvenlik Servisi Stavporol kenti şubesi sözcüsü İgor Trubitsyn, eylemcilerin, Mayıs 1994'te aynı bölgede otobüs kaçırmak suçundan hapis cezalarını çeken 5 Çeçenin serbest bırakılmasını istediğini söyledi. 
  Trubitsyn, eylemcilerde bir el bombası, bir kilogram TNT ve bir yarı otomatik tüfek bulunduğunu belirtti. 

  MASHADOV EYLEMİ KINADI

  Bu arada, bağımsızlık yanlısı Çeçen lider Aslan Mashadov yönetimi rehin alma eylemini kınadığını açıkladı. Ekho Moskova radyosunun haberine göre, Mashadov'un sözcüsü, eylemi kınadıklarını bildirdi.  

  MİNERALNYE VODY KENTİNEKİ EYLEMLER

  Mineralnye Vody kenti son yıllarda bir dizi otobüs kaçırma ve bombalı saldırı eylemine sahne oldu. Kentte 1992 yılında, silahlı 2 kişi bir otobüste 18 yolcuyu rehin almış ve cezaevindeki iki arkadaşlarının serbest bırakılmasını istemiş, daha sonra Çeçenistan'a kaçan eylemcilere burada sığınma hakkı verilmişti.

  Temmuz 1994'te, 4 Çeçen 41 yolcunun bulunduğu otobüsü kaçırmış ve 15 milyon dolar talep etmişti. Polisin operasyonunda 5 rehine ve 1 eylemci ölmüş, 15 kişi yaralanmış ve kalan eylemciler tutuklanmıştı. Bu yıl Mart ayında da kentte bir pazaryerinde meydana gelen patlamada 21 kişi ölmüştü.


  Mayıs 1994'te, silahlı 4 eylemci, Rusya'nın güneyinde 29 kişinin bulunduğu otobüsü kaçırmış, fidye karşılığında rehineleri serbest bırakan eylemciler, bir helikopterle Çeçenistan'a kaçmıştı.

  Rus güçleri daha sonra yaptıkları operasyonda bu eylemcilerden 3'ünü yakalamış, 4'üncüsünü öldürmüştü. Eylemciler ve onlara yardım edenler yargılanarak hapse mahkum edilmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı